Дома Здравје Откриена која е најотпорната крвна група

Откриена која е најотпорната крвна група

349
0

Преку истражување, научниците утврдиле дека крвната група може да влијае на целокупното здравје на една личност. Според истражувањата, откриено е дека крвната група која доминира кај другите е крвната група 0.

Докажано е дека луѓето со крвна група 0 имаат помал ризик од кардиоваскуларни болести како што се мозочен и срцев удар, дека имаат помалку проблеми со меморијата од другите крвни групи и дека имаат помала веројатност да добијат одредени видови на рак, како на пр. рак на панкреасот и рак на желудникот. Поради тоа што телото е поотпорно на болести, луѓето со крвна група 0 живеат подолго.

Една од досега откриените причини зошто крвната група 0 е најздрава е тоа што крвта од оваа група содржи помалку молекули кои можат да предизвикаат згрутчување на крвта, а срцевите и мозочните удари се предизвикани од тромбови.

Дополнително, она што е добро за срцето е добро и за мозокот, така што многу фактори на ризик за кардиоваскуларни болести се исто така фактори на ризик за ментална болест.

Претходна објаваШвајцарија постави рекорд за најдолг патнички воз во светот
Следна објаваПроблеми со меморијата: Кога е премногу?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име