Дома Живот Осум чаши вода, седум… :Ова се клучните елементи за здрава и фит...

Осум чаши вода, седум… :Ова се клучните елементи за здрава и фит линија

529
0

Осум чаши вода, седум… : Ова се клучните елементи за здрава и фит линија

Нутриционистите ја нагласуваат важноста да се фокусирате на активност и дисциплина наместо да броите калории за да ја постигнете витката линија што ја сакате


Наместо да се грижите за бројките на вагата, треба да се фокусирате на следните аспекти:

Редовно вежбање
Се препорачува вежбање најмалку четири пати неделно, бидејќи постојаноста во тренинзите носи позитивни резултати.

Добар сон
Спијте седум часа секоја вечер , бидејќи недостатокот на сон може да влијае на хормонот лептин, кој го регулира метаболизмот и чувството на глад. Недоволното спиење може да ја зголеми желбата за храна.


Соодветна хидратација
Пијте најмалку осум чаши вода дневно за да го одржите вашето тело хидрирано. Недостатокот на течности може да го забави метаболизмот и да го отежни процесот на слабеење.

Внесување на овошје и зеленчук
Јадете најмалку две порции овошје и зеленчук на ден. Овие намирници се богати со растителни влакна, витамини и минерали, обезбедувајќи чувство на ситост и поддржувајќи го дневниот внес на потребните хранливи материи. Здравите оброци ја намалуваат желбата за нездрава храна

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име