Дома Нега и убавина ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД СТАРЧКИТЕ ДАМКИ: Шест природни препарати за пигментни дамки

ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД СТАРЧКИТЕ ДАМКИ: Шест природни препарати за пигментни дамки

575
0

Меланоцитите се клетки одговорни за главната пигментација на човечката кожа. Овие клетки го произведуваат најтемниот и најважниот пигмент во нашата кожа наречен меланин, кој во специфични ситуации остава дамки на лицето.

На лицето или телото на некои луѓе се појавуваат различни темни дамки, како што се пеги, бенки, лентиго, хлоазма и други.

Избравме за вас шест ефективни лекови кои ќе ви помогнат да се ослободите од старечките дамки.

  1. Маска од квасец

Измешајте 15-20 грама квасец со свежо цеден сок од лимон, 1,5 лажиче. Нанесете ја маската, држете ја 20 минути и исплакнете со топла вода. Откако ќе ја нанесете маската од квасец, на лицето нанесете хранлива крема.

  1. Каша од краставица

Свежите краставици изрендајте ги на мали парчиња, добиената каша нанесете ја на места со старечки дамки и чувајте 15 минути. Повторете ја постапката три пати по ред.

  1. Сок од лимон

Разредете го сокот од лимон со вода (сооднос 1:10) и избришете ги старечките дамки со добиениот раствор од лимон два пати на ден.

  1. Слатка пиперка за лице

Ситно изрендајте ја слатката пиперка и нанесете ја пастата на лицето. Држете половина час, извадете и нанесете добра хранлива крема на лицето. Маската од слатка пиперка не само што ќе помогне да се отстранат старечките дамки, туку и ќе ја засити кожата со есенцијален витамин Ц.

  1. Вода од банана

Земете ја кората од голема банана и ситно исецкајте ја. Истурете зовриена вода во количина од 250 милилитри и мешајте додека целосно не се излади. Процедете, истурете во калапи за мраз и ставете во замрзнувач. Избришете ги формираните коцки мраз на лицето и другите делови од телото по спиење.

  1. Кисело млеко или јогурт

Нанесете некој од горенаведените ферментирани млечни производи на лицето и оставете да делува 15 минути. По 15 минути отстранете ја маската со памук, откако ќе ја натопите со сок од лимон или лушпа од цветови од лимета.

Претходна објаваПсихолог објаснува: Четири индикатори дека имате работа со МАНИПУЛАТОР
Следна објаваДВЕ ТЕОРИИ: Зошто болат зглобовите и коските кога врне?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име