Дома Здравје Ортопед посочува дека една чаша од овој сок помага во ублажување на...

Ортопед посочува дека една чаша од овој сок помага во ублажување на болките во зглобовите

5450
0

Ортопед посочува дека една чаша од овој сок помага во ублажување на болките во зглобовите

СЕКОЈ кој доживеал артритис знае колку е тешко да се движат воспалени, болни и отечени зглобови. Сепак, постојат намирници кои можат да го подобрат здравјето на зглобовите, а ортопедот Александар Каплан смета дека сокот од вишна е еден од нив.

Како што објаснува, смета дека сокот е ефикасен бидејќи содржи многу микроелементи и витамини кои можат да ги ублажат симптомите на артритис и да ја вратат леснотијата на движење.

Беше спроведено едно истражување кое покажа позитивно влијание на сокот од вишна на зглобовите. За време на експериментот е утврдено дека нивото на антитела кои придонесуваат за развој на ревматоиден артритис се намалило кај оние кои три недели пиеле 200 мл сок од вишна. Заклучено е дека една чаша од овој напиток дневно може да ги ублажи постоечките симптоми, пишува Verywell Health.

Ревматоидниот артритис може да се појави кај секого, без разлика на полот и возраста. Тоа влијае на жените, мажите и децата.

Инаку, докажано е дека сокот од вишни помага и при спиење. Црешите содржат мелатонин и триптофан, кои ни помагаат да спиеме подобро со зголемување на количината на мелатонин во телото, според Клиниката во Кливленд. Триптофанот е амино киселина која е вклучена во производството на мелатонин, хормон кој помага во управувањето со циклусот сон-будење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име