Дома Светски дестинации Овој превртен облакодер може да стане една од највисоките згради во Њујорк

Овој превртен облакодер може да стане една од највисоките згради во Њујорк

295
0

Покрај неговата вредна локација, проектот е важен и поради неговото потенцијално социјално влијание

Њујорк наскоро би можел да добие нов облакодер кој ќе му додаде на хоризонтот, но и ќе создаде посебна љубопитност. Кулата Афирмација (Affiramation Tower)ќе биде меѓу највисоките згради во Менхетен со 498 стапки висока. Дизајниран од Adjaye Associates, облакодерот има конзоли кои се превртени од типичната форма на облакодер. Наместо да започне со поголема основа и да се намалува додека расте во висина, кулата за потврда е најтенка во основата и расте од едната страна додека се качува.


Проектот беше претставен од развивачите на корпорацијата Peebles Corporation Empire State Development Corporation. Местото за Affiramation Tower – наречено Site K – се наоѓа на многу пожелно и важно место. Се наоѓа на еден блок подалеку од Хај Лајн и Хадсон Јардс. Местото К е исто така веднаш до Javits Center, масивен конгресен центар познат по својата пространа стаклена форма.


Покрај неговата вредна локација, проектот е важен и поради неговото потенцијално социјално влијание. Кулата ќе влезе во историјата на Њујорк со тоа што ќе стане првиот облакодер изграден од тим црни архитекти, програмери и градители. Исто така, ќе вклучува канцеларии, театар, хотели, опсерваторија, тераси, лизгалиште и седиштето на огранокот на NAACP во средината на Менхетен.


Свештеникот д-р Чарлс Кертис е шеф на Комисија за еднаквост за домување меѓу религиите во Њујорк. Ја опишува историската и социјалната важност на Афирмативната кула. „За жал, во поголемиот дел од историјата на Њујорк, Афроамериканците и обоените луѓе беа прикажани како обични економски туристи кои гледаат нагоре кон една од најголемите згради во светот, но тие никогаш нема да можат да учествуваат во она што навистина го прави Њујорк единствен.

Affirmation Tower е само еден од предлозите доставени до Empire State Development Corporation за Site K. Ќе треба да почекаме и да видиме дали дизајнот на Adjaye Associates ќе биде избран за победничко дело.

Претходна објаваПечени компири со сенф и рузмарин (рецепт)
Следна објаваКако ќе знаете дека некому му се допаѓате?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име