Дома Здравје ОВИЕ 4 РАБОТИ НЕ ПРАВЕТЕ ГИ ПО ЈАДЕЊЕ: Само ќе направите повеќе...

ОВИЕ 4 РАБОТИ НЕ ПРАВЕТЕ ГИ ПО ЈАДЕЊЕ: Само ќе направите повеќе штета отколку добро

604
0

ОВИЕ 4 РАБОТИ НЕ ПРАВЕТЕ ГИ ПО ЈАДЕЊЕ: Само ќе направите повеќе штета отколку добро

Има многу совети што да не се прави после јадење. Иако некои предлози се вистинити, има и многу заблуди. Еве ја вистината:

  1. НЕ јадете овошје

Иако е многу здраво, ако го земете овошјето веднаш по јадење, ќе го зголемите времето потребно храната да стигне до цревата и ќе предизвика надуеност на вашиот стомак. Најдобро е да се зема овошје најмалку еден час пред или после јадење.

  1. НЕ пијте чај

Киселината во чајот предизвикува проблеми поради протеинот во храната и може да предизвика стомачни проблеми после јадење. Ако сте жедни, многу е подобро да пиете вода.

  1. НЕ се капете

За да ја свари храната, на желудникот му е потребна крв. При капење се случува токму спротивното, крвта се пренасочува кон рацете и стапалата, а со тоа се забавува варењето. Може да се туширате и капете, но половина час пред или после јадење.

  1. НЕ одете на прошетка веднаш

Физичката активност е секако важна, но ако пешачите веднаш после јадење, ќе ги спречите дигестивните ензими максимално да ги искористат витамините и минералите од храната што сте ја јаделе. Почекајте дваесет минути, па дури потоа прошетајте, тогаш се претпочита пешачење бидејќи метаболизмот уште повеќе ќе се забрза.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име