Дома Здравје Овие 10 намирници се најдобар извор на вода за организмот – некои...

Овие 10 намирници се најдобар извор на вода за организмот – некои ќе ве изненадат

341
0

Овие 10 намирници се најдобар извор на вода за организмот – некои ќе ве изненадат

Најмалку 20 проценти од водата потребна за хидратација на телото доаѓа од храна. Откријте кои намирници се најдобриот летен избор.
Секако се препорачува доволно внесување течности, особено во топлите денови, но тоа не е единствениот начин за хидратација на организмот. Секој ден добиваме околу 20% вода од храната, а овој процент може да се зголеми со внимателен избор на храна. Внесувањето вода преку храната има дополнителни предности – побавно се апсорбира, а попатно добивате хранливи материи.

Ова е особено важно во лето, кога на телото му треба повеќе вода и помалку тешко сварливи материи. Затоа, предлагаме изборот почесто да паѓа на следново овошје и зеленчук:

 1. Краставици
  Свежите краставици се состојат од 95% вода и се нискокалорични. Тие исто така можат да помогнат во борбата против воспалението, па дури и да го забават процесот на стареење. Одлични се во салата или како независна закуска со сосови.
 1. Моркови
  Иако е најпознат по тоа што е богат со бета каротин и други антиоксиданси, морковот содржи околу 90%. вода. Додадете ги во салата или јадете ги како закуска.
 2. Тиквички
  Тие се состојат од дури 95% вода, а се извор и на антиоксиданси. Лесно е да ги вметнете во секој оброк, па можете да ги обарите, испечете, испржете или дури и да ги јадете сирови наместо тестенини.
 3. Салата
  Се состои од 95% вода и иако има помалку хранливи материи од другите зеленчуци, ви обезбедува влакна, калиум, манган, железо, калциум, магнезиум и фосфор.
 4. Целер
  Доколку сакате да додадете крцкање во вашето јадење и да останете хидрирани, овој зеленчук е идеален избор бидејќи се состои од 95% вода. Исто така е нискокалоричен и богат со витамин К, фолна киселина и калиум. Добар е и за варење бидејќи е богат со влакна и помага да се спречи воспаление во вашиот дигестивен систем.
 5. Карфиол
  Друг помалку познат извор на вода за телото содржи значителни 92 проценти вода. Богат е и со витамин Ц, витамин К и други есенцијални материи. Содржи и други хранливи материи кои можат да помогнат во намалувањето на холестеролот и да ве заштитат од рак. Но, не го варете – печете го за да ги задржи хранливите состојки.
 1. Домати
  Класичниот летен избор има 95% вода и многу антиоксиданси, вклучително и ликопен кој може да помогне во борбата против ракот. Тие исто така можат да помогнат во намалувањето на „лошиот“ холестерол (ЛДЛ) и може да го подобрат целокупното здравје на срцето. И секако, за подобрување на вкусот на салата или сендвич.
 2. Лубеница
  Ова летно уживање е добар начин да останете хидрирани. Иако е сладок, тој е нискокалоричен и може да ја задоволи вашата жед благодарение на содржината на вода од 91%. Како и доматите, тој е богат со ликопен, антиоксиданс кој може да ги заштити вашите клетки од оштетување на сонцето и да и помогне на вашата кожа.
 3. Јагоди
  Тие се составени од 91% вода и многу антиоксиданси, особено флавоноиди – хемикалии кои му помагаат на вашиот мозок да остане остар и здрав.

 1. Јогурт
  Се состои од 85% вода и е одличен извор на протеини и електролити кои му помагаат на срцето и другите органи да работат правилно. Содржи и добри бактерии кои го помагаат вашето варење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име