Дома Живот Овие работи треба да ги чистите секојдневно

Овие работи треба да ги чистите секојдневно

768
0

Сите сакаме чист и уреден дом, но едноставно немаме доволно време да поминуваме часови за чистење секој ден. Иако тоа не е потребно, постојат одредени работи во вашиот дом на кои им треба повеќе внимание.

Погледнете список со 8 работи што треба да се чистат секојдневно:

Кујнски крпи
Истражувањата покажаа дека крпите се едни од највалканите предмети во кујната, а истото важи и за малите крпи во бањата. Бидејќи ги користиме неколку пати на ден, многу брзо се валкаат. Затоа кујнските крпи треба да се менуваат на неколку дена или секој ден доколку имате големо семејство.

Клучевите
На клучевите има повеќе бактерии отколку на копчињата во лифтот. Ги допирате со валкани раце и често паѓаат на подот, што внесува многу заразни бактерии во куќата. Затоа, добро е да ги избришете со антибактериски марамчиња.

Плочки во бањата
За да ја поедноставите рутината на чистење на валканите плочки во бањата, избришете ги и исушете ги после секое туширање. Сувата купка го спречува развојот на бактерии и мувла.

Кујнски сунѓер
Сунѓерот за миење садови е највалканото нешто во кујната, што не е чудно бидејќи се користи за миење и бришење на различни површини. Најдобар начин да се дезинфицира сунѓер е добро да се измие и потоа да се стави во микробранова печка 1-2 минути. Внимателно следете и веднаш исклучете ја микробрановата ако се појави чад. Запомнете: сунѓерите што имаат метални влошки за чистење никогаш не треба да се дезинфицираат на овој начин.

Мијалник
Можеби мислите дека мијалникот е исто толку чист по миењето на садовите доколку нема видливи дамки, сепак многу бактерии остануваат на ѕидовите на мијалникот.

Валкани садови
Оставањето валкани садови во мијалникот е лоша навика. Најдобро е да се измие веднаш по јадење, за да се избегнат инсекти и непријатни мириси

Даска за сечење
Ако користите шпатули и даски за сечење од дрво, потопете ги во мешавина од оцет и вода (1: 1) неколку минути. Овој трик ќе ви помогне да ги убиете бактериите и габите на нивните површини. Дополнително, даската за сечење треба редовно да се чисти и дезинфицира. За таа цел употребете 1 лажичка сода бикарбона во половина литар топла вода, посипете ја смесата на даска, оставете да делува 5-10 минути и исплакнете.

Претходна објаваНе игнорирај! Во оваа ситуација, движењата на дебелото црево не се безбедни
Следна објаваИстражувањата покажуваат каде живеат ментално најздравите луѓе

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име