Дома Здравје Овие промени во урината може да укажуваат на опасна БОЛЕСТ: Доколку ги...

Овие промени во урината може да укажуваат на опасна БОЛЕСТ: Доколку ги забележите, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

627
0

Овие промени во урината може да укажуваат на опасна БОЛЕСТ: Доколку ги забележите, веднаш контактирајте го вашиот лекар.

Мирисот и бојата на урината можат да кажат многу за нашето здравје.

За многумина од нас, мокрењето е обична рутинска работа за која не размислуваме многу. Но, што ако забележиме дека нашата урина има поинаков мирис кога уринираме? Без разлика дали мирисот е кисел или сладок, сепак значи нешто. Ова се само некои од работите што може да ги покаже вашата урина.


Ова е најчеста причина за мирис на урината. Немањето доволно вода доведува до мирис и потемна боја во урината, затоа не чекајте урината да добие темна сенф боја пред да посегнете по чаша вода. Кога чувствувате жед, вашето тело е веќе малку дехидрирано.

Сте јаделе нешто што имало силен мирис
Дали некогаш сте јаделе аспарагус и сте забележале поинаков мирис во урината? Па, на тоа мислиме кога ја вклучуваме храната како последица. Храната како кромид, некои зачини, лук, кари, лосос, алкохол, па дури и кафе може да го променат мирисот на урината. Храната која е многу солена се поврзува со појава на разни воспаленија во организмот, а солта доведува и до дехидрација бидејќи ја врзува водата за себе.


Ти си го испи кафето
Некои луѓе забележуваат различен мирис после пиење кафе, што се должи на дејството на метаболитите на кафето. Покрај тоа, кафето е и одличен диуретик, затоа не заборавајте да пиете многу вода ако сакате често да пиете кафе.


Инфекција на уринарниот тракт
Најчеста причина да се грижите за промените во мирисот на урината кај жените е инфекцијата. Ако урината има силен или сладок мирис, задолжително контактирајте го вашиот лекар. Вообичаено, лошиот мирис на урината се должи на присуството на бактерии кои предизвикуваат заматување во урината и чувство на печење при мокрење. Ова е причината да посетите лекар кој е единствениот кој може да ви помогне да заздравите.

По 45 години секој треба да внимава на Крвниот ПРИТИСОК: Д-р Здравковиќ објасни каде правиме ГРЕШКИ


Може да имате дијабетес или да имате ризик да го развиете
Еден од првите симптоми на дијабетес се јавува во бањата. Ако уринирате почесто, имате промена на бојата и мирисот на урината, запрашајте се кога последен пат сте дале крв за анализа. Бидејќи вашето тело не го обработува шеќерот како што прават другите луѓе, може да почувствувате сладок, овошен мирис во урината. Обично, слаткиот мирис е симптом на дијабетес тип 2.


Користете купки за нега на интимната област иако е штетна
Ако се грижите за вашите интимни места со бањи кои имаат парфеми, ве молиме веднаш престанете. Мирисот на урината зависи од присуството на бактерии, а употребата на купки е нешто што само ја влошува состојбата бидејќи бањата може да ја наруши pH вредноста и нивото на бактерии кои постојат таму долу.


Имате камења во бубрезите
Камењата во бубрезите можат да предизвикаат сериозни проблеми, а се појавуваат кога одредени хемикалии во урината почнуваат да се кристализираат. Ако мокрењето е придружено со мирис, заматена урина и болки во грбот, побарајте помош од лекар.

Имате габична инфекција
Габичната инфекција придружена со чешање се јавува кога природните габи од вагината почнуваат да се шират на други делови од интимната регија. Некои од нив се јавуваат поради употреба на антибиотици, бременост, дијабетес, пад на имунолошкиот систем или хормонска терапија. Мирисот на урината е различен поради нерамнотежа на вагиналните бактерии.


Имате генетско нарушување
Ова е секако последното можно сценарио кое е поврзано со мирисот на урината. Тогаш урината мириса на расипана храна или риба и укажува на состојба наречена триметиламинурија. Почеста е кај жените, а симптомите се влошуваат особено во пубертетот.


Вие сте бремени
Хормоналните промени може да влијаат на промената на мирисот на телесните секрети. За време на бременоста, мирисот на урината се менува, но не толку драматично и забележливо.


Имате овулација
Истите хормони кои ви кажуваат дека има бебе во вашиот стомак го менуваат мирисот на урината кога овулирате. Овде нема многу што можете да направите освен да чекате да помине овулацијата.


Ви се заканува венерична болест
Како самото присуство на СПБ да не е доволно стресно, мирисот на урината исто така се менува. Кламидија е виновникот број еден и најчесто е таа што го менува мирисот на нашата урина. Симптомите на почетокот се благи, затоа посетете го вашиот лекар веднаш штом забележите дека нешто не е во ред, пишува Womanshealthmag. Кламидија предизвикува многу вагинален исцедок, чувство на печење и воспаление, а при мокрење се јавува чувство на чешање, печење проследено со црвенило и иритација.


Почнавте да земате суплементи
Некои витамински и минерални додатоци може да го нарушат мирисот на вашата урина, но и на целото тело. Пријавете го тоа кај вашиот лекар, кој ќе може најдобро да ве советува.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име