Дома Здравје Овие намирници се КАНДИДА УБИЕЦ – Храна која помага да се ослободите...

Овие намирници се КАНДИДА УБИЕЦ – Храна која помага да се ослободите од досадната габична инфекција

815
0

Овие намирници се КАНДИДА УБИЕЦ – Храна која помага да се ослободите од досадната габична инфекција

Покрај редовната терапија, многу е важно што јадете и пиете!

Доколку имате проблем со перзистентна кандида, покрај терапијата што ви ја дал лекарот, мора да внимавате на се што јадете и пиете, а некои намирници можат да ви бидат од голема помош.

Тие се познати и како „убијци“ на кандида.

Кокосово масло за кандида

Кокосовото масло е еден од најкорисните антигабични средства таму. Содржи лауринска и каприлна киселина, кои помагаат да се спречи прекумерен раст на Кандида и да се зајакне вашиот имунолошки систем.

Кокосовото масло е многу отпорно на топлина, па затоа е идеално масло за пржење и готвење, евтино е и има многу подолг рок на траење од другите масла. Консумирајте 2-3 лажици дневно, но погрижете се секогаш да биде висококвалитетно, органско, девствено кокосово масло.

Лук и кромид против кандида

Лукот или лукот имаат моќни антигабични својства кои ја напаѓаат Кандида и помагаат во одржување на здрав микробиом во дигестивниот систем. Ова неверојатно растение ги уништува штетните бактерии без да ги уништува здравите бактерии.

Лукот го стимулира црниот дроб и дебелото црево, давајќи му силен адитивен ефект врз процесите на детоксикација на телото, исто така ја подобрува работата на лимфниот систем, помагајќи му ефикасно да го ослободи телото од отпадот.

Земете лук со здрави масти како кокосово масло или авокадо.

Лукот е популарен ширум светот поради неговите моќни антигабични, антибактериски и антипаразитски својства.

Се разбира, и кромидот и лукот можат да имаат прилично негативен ефект врз вашиот здив, па затоа е добра идеја да џвакате малку магдонос после јадење за да го спречите лошиот здив.


Алгите помагаат во лекувањето на кандида

Морските алги се хранлива суперхрана позната по своите моќни лековити својства. Особено се препорачува да му помогнете на вашето тело да се бори против кандида.

Морските алги се богат извор на јод, кој помага во балансирање на тироидните хормони и нивниот ефект врз вашиот метаболизам. Многу заболени од кандида имаат проблеми со бавна или слаба тироидна жлезда, што може да го забави нивното закрепнување.

Ѓумбирот ја смирува иритацијата предизвикана од кандида

Добро познат антиинфламаторно средство, ѓумбирот долго време се користи во традиционалната медицина за лекување на широк спектар на заболувања. Ѓумбирот, исто така, го стимулира имунолошкиот систем, помагајќи во борбата против патогените инвазивни микроорганизми. Неговите антиинфламаторни ефекти помагаат да се смири иритацијата предизвикана од прекумерен раст на кандида во вашиот интестинален тракт.

Маслиновото масло е одлично во борбата против кандида

Маслиновото масло содржи моќна хемикалија наречена олеуропеин.

Има моќни антигабични својства и се покажа дека го стимулира одговорот на вашиот имунолошки систем за ефикасна борба против прекумерниот раст на кандида албиканс.

Исто така, се покажа дека олеуропеин помага во стабилизирање на нивото на шеќер во крвта. Ова е важна придобивка за заболените од кандида, бидејќи покаченото ниво на шеќер во крвта може да ја зголеми способноста на габата да се размножува.

Сок од лимон и лимета против кандида

Сокот од лимон и лимета го стимулираат перисталтичкото дејство на вашето дебело црево, што значи точно дека мускулите се собираат, придвижувајќи ги отпадните материи за да можат да бидат исфрлени од телото. Ја зголемува ефикасноста на вашиот дигестивен систем.

И лимонот и лиметата се одлични опции за зачинување на јадења од зеленчук, риба и месо. Можете да ги додадете во преливите за салата во која било фаза од вашиот план за исхрана.


Семки од тиква

Семките од тиква се одличен извор на Омега-3 масни киселини, важни здрави масти. Познато е и дека семките од тиква имаат антигабични, антивирусни и антипаразитски својства.

Омега-3 се витална компонента за здрава функција на мозокот и тироидната жлезда. Тие исто така помагаат во борбата против депресијата и другите симптоми на воспалението поврзано со кандида, како што се кожните состојби.

Биберот како природен раствор против габи

Биберот е малку познат антигабичен раствор кој природно го забрзува варењето и го поддржува имунолошкиот систем.
Биберот помага во разградување на храната во цревата и ја намалува зачестеноста на запек.

Користете ja во мали количини за да ја зачините вашата омилена храна.

Циметот е одличен додаток на диетата против кандида

Циметот е моќен антигабичен лек. Докажано е дека помага во стабилизирање на шеќерот во крвта и спречување на понатамошни скокови. Ова го прави корисен за лекување на луѓе со дијабетес.

Малку цимет може да биде одличен додаток на диетата против кандида. Најдобро е кога се зема со храна или се меша во пијалок. Пробајте чај од цимет со стевиа.

Семките од папаја се одлични за чистење на телото од кандида

Екстрактот од семе од папаја покажа силна антипаразитна активност. Студиите покажаа дека оваа инхибиторна активност е ефикасна против прекумерен раст на кандида. Се верува дека семките од папаја се исто така многу корисни за детоксикација на телото од штетните токсини, како и за намалување на воспалението.

Најдобро е да се користат во подоцнежните фази на чистење од кандида или паразити, кога патогените микроорганизми се ослабени. Тие исто така може да се користат како дел од чистење на дебелото црево.

Куркумата (куркуминот) е одличен додаток на секоја диета против кандида

Еден од најважните антиинфламаторни лекови, куркумата е најпозната по неговата употреба во готвењето. Исто така, има благи антигабични својства и се покажа дека го инхибира растот и ширењето на кандида во цревата. Куркумата е исто така антибактериска и антивирусна, што ја прави многу корисен додаток на секоја диета.

Ферментираната храна е од суштинско значење во третманот на кандида

Кога станува збор за здраво варење, ферментираната или пробиотска храна е од суштинско значење. Станува збор за храна која е подготвена на начин што овозможува размножување на корисни бактерии. Најдобрите извори на пробиотска храна вклучуваат кисела зелка, кимчи, кефир и многу повеќе. Редовното консумирање на ферментирана храна може да го зајакне имунолошкиот систем и да спречи инвазија и ширење на габични инфекции.

Супата од коски е одличен избор во борбата против кандида

Супата од коски е едноставен, стар лек за стомачни проблеми. Во суштина, тоа е супа направена со готвење говедско или пилешки коски, разградувајќи ги хранливите материи во супата. Амино киселината глутамин е една од најважните хранливи материи.

Супата од коски е исто така богат извор на колаген, кој го поддржува интегритетот на цревната слузница. Супата од коски е исто така целосно без шеќер и прави задоволувачки оброк или предјадење.

Маслото од оригано е одлична превенција против кандида

Истражувањата покажаа дека маслото од оригано не само што може да го инхибира растот на кандида албиканс, туку е и моќна превентива кога се зема секојдневно.

Понатамошните истражувања покажаа дека маслото од оригано содржи два природни антимикробни агенси, карвакрол и тимол. Овие агенси делуваат така што реагираат со водата во вашиот крвоток, која ефикасно ги дехидрира и ги убива клетките на кандида.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име