Дома Здравје Овие знаци покажуваат дека имате навистина слаб имунолошки систем

Овие знаци покажуваат дека имате навистина слаб имунолошки систем

892
0

Здравјето и имунитетот се нешто што треба да биде на прво место за секого. Меѓутоа, кога сме опкружени со зголемен број на нови случаи на СОВИД-19 и зголемување на други болести, важно е да знаеме како да се осигураме дека имунолошкиот систем ќе остане силен.

Имунолошкиот систем е одбранбен механизам на телото кој штити од разни видови бактерии, вируси и други микроорганизми. Факт е дека на имунитетот му треба поддршка, колку и да изгледа дека сте отпорни на се. Болеста е последниот знак што телото го испраќа кога нема имунитет , но има и други клучни ставки по кои можете да препознаете дека имате проблематичен имунолошки систем.

Експертот д-р Том Јадегар за eatthis истакнува дека кога е изложен на туѓи тела, имунолошкиот систем создава антитела како одговор за да спречи тешки симптоми во случај на болест. Затоа е важно да се реагира навреме и постојано. Борбата со инфекции бара многу енергија, а кога телото е исцрпено од нормално ниво на енергија, имунитетот слабее и може да стане подложен на инфекции.

Ова е она што луѓето го чувствуваат кога се уморни. Решението лежи во правилна и урамнотежена исхрана со многу овошје и зеленчук, мирен сон и пиење доволно количество вода. Сето ова заедно му помага на телото да се бори против секаков вид на болести и инфекции.

Голем знак се и честите настинки на кои е подложен. Што значи тоа? Ако често настинувате, ве боли грлото, но и често пиете антибиотици, тогаш имунитетот ви паѓа и тоа е знак дека не е способен да се избори со штетните микроорганизми. Потоа потребна е консултација со лекар и дополнителни тестови за да се утврди што точно е проблемот. Значи, ако имате чести инфекции и проблеми кои се повторуваат, ова може да биде предупредување дека нешто не е во ред.

Стресот како голем предизвикувач

Дали сте забележале дека почесто се разболувате кога сте под стрес? Овој стрес може да биде се – семејни ситуации, деловни промени, психичка и психолошка состојба… Американската психолошка асоцијација истакна дека долгорочната изложеност на стрес може да биде знак за вашиот слаб имунолошки систем.

Освен тоа, погрижете се да внесувате доволно витамин Д, кој е неопходен за здравјето и погрижете се да добивате најмалку 10-15 минути дневна светлина. Докажано е дека токму овој витамин го намалува ризикот од заразни болести. Ако забележите дека имате чести дигестивни проблеми кои вклучуваат дијареа или запек – можно е имунитетот да е виновникот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име