Дома Живот Ова се сигналите кои вашето тело ви ги испраќа дeка јадете премногу...

Ова се сигналите кои вашето тело ви ги испраќа дeка јадете премногу лоша храна

786
0


Се прашувате што мисли вашето тело за храната што ја јадете? Одговорот ќе ви даде само еден поглед на вашата коса, кожа и уста.

Нашето тело е софистициран организам и затоа е посебен – способен е да преработува енергија, да се чисти од токсини и отпад, да ја регулира својата температура, па дури и да се заштити од опасните инфекции. Но, ако го наполните со премногу лоша храна, таа неверојатна машина многу брзо ќе почне да се жали, пред да се расипе. Во една прилика, кардиологот од клиниката Мајо, Стивен Копеки, изјави дека нашето тело едноставно не е дизајнирано да се справува со многу нездрави материи, кои повеќето од нас секојдневно ги внесуваат во него.

„Ако возите автомобил со дизел мотор, тогаш нема да го наполните гориво“, додаде тој. Се прашувате како да ги препознаете сигналите на телото дека не се грижите за него и ја нарушувате неговата рамнотежа со лошата исхрана? Продолжете да читате.

Малите рани и исеченици зараснуваат предолго

Дали некогаш сте случајно го пресечете прстот додека лупете компири и сте забележале дека раната не зараснала предолго? Можеби за тоа е виновна вашата исхрана. Ваквите повреди бараат многу хранливи материи за заздравување, инаку процесот ќе трае многу подолго.

Според резултатите од студијата спроведена на интензивна нега, јасно е дека на телото му треба многу енергија, протеини и микронутриенти за заздравување на раните. Едноставно кажано, вашата исхрана е исклучително важна за процесот на закрепнување.

Косата ви е сува и тенка
На фоликулите на косата им требаат и доволно хранливи материи за да функционираат правилно. Според една студија објавена во списанието Dermatology Practical & Conceptual, недостаток на железо (се наоѓа во морските плодови, јаткастите плодови, мешунките и месото), цинкот (се наоѓа во месото, школките, семките, млекото и јајцата), витаминот Б (се наоѓа во пилешкото, чистото месо, печурките и кафеавиот ориз) и другите хранливи материи, како што се витамините Д, А, Е и фолната киселина (која се наоѓа во зелениот зеленчук), може негативно да влијаат на способноста да расте здрава коса – или воопшто да расте коса.

Страда оралното здравје
Воспалени или крвави непца и расипување на забите се сигнали за лоша исхрана, објасни д-р Кристин Киркпатрик од Клиниката во Кливленд. „Ако треба да одите на стоматолог за да ви ги поправат забите, размислете само колку засладени пијалоци сте испиле до сега, а истото важи и за храната. Покрај тоа, треба да се забележи дека отокот или крварењето на непцата може да се поврзат со недоволно внесување на витамин Ц во телото. Можете да го зголемите внесот на овој витамин ако јадете јагоди, домати, зелен зеленчук и компири“, додаде таа.

Вашата кожа покажува знаци на стареење
Според студијата објавена во списанието Dermato Endocrinology, лишувањето на телото од хранливи материи сигурно ќе влијае на вашиот изглед. „Најдобар начин да го спречите ова (за брчки и опуштена кожа) е да го промените вашиот животен стил, кој вклучува внес на калории, нега на кожата и физичка активност. Внимавајте на количината на стрес, но и на храната што ја јадете. „Побарајте ги оние кои имаат антиоксидантни својства“, додаде таа.

Оваа храна вклучува антиоксиданси како флавоноиди и витамини А, Ц, Д и Е., омега 3 масни киселини и протеини. За да го обезбедите внесувањето на сето горенаведено, не избегнувајте овошје и зеленчук.

Извор: Ordinacija

Претходна објаваКолку долго имаме природни антитела во крвта по инфекцијата со Ковид 19, открива најновата студија
Следна објаваЗошто тестовите за коронавирус се позитивни дури и кога нема повеќе симптоми?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име