Дома Здравје Ова се најдобрите намирници за здравјето на простатата, според диететичарите

Ова се најдобрите намирници за здравјето на простатата, според диететичарите

5314
0

Ова се најдобрите намирници за здравјето на простатата, според диететичарите

НОЕМВРИ е посветен на подигање на свеста за ракот на простата. Се проценува дека на секој осми маж ќе му биде дијагностициран рак на простата, што е загрижувачка бројка. Затоа не треба да ги игнорираме животните навики на кои можеме да влијаеме заради здравјето на простатата, а една од нив е исхраната.

Неодамнешните студии откриваат дека исхраната богата со омега-3 масни киселини, особено DHA, може да го забави растот на ракот на простата, додека диетата која промовира воспаление може да го зголеми ризикот од агресивен рак на простата. Други фактори на животниот стил, како што се јадење повеќе зеленчук и чај, намалување на внесот на масти, воздржување од алкохол и тутун и одржување на здрава тежина, може да го намалат ризикот од рак на простата.

Ракот на простата е доста чест кај мажите, а ризикот се зголемува како што старееме. Добрата вест е што може да се лекува доколку се открие на време. Затоа, внимавајте на вашето здравје и разговарајте со вашиот лекар ако забележите нешто невообичаено, како што е отежнато мокрење, често мокрење или крв во урината или спермата.

Иако не постои магична храна која може да заштити од рак на простата, некои намирници имаат корист за здравјето на простатата. Еве која.

Домати
Доматите се богат извор на ликопен, антиоксиданс кој е поврзан со намален ризик од рак на простата. Ликопенот помага да се неутрализираат штетните слободни радикали и да се намали оксидативниот стрес во телото. Ликопенот го има и во лубеницата, грејпфрутот и папајата.

Раст зеленчук
Некои соединенија од крстовиден зеленчук, односно од брокула, бриселско зелје, зелка, кељ и карфиол, можат да помогнат во регулирањето на нивото на хормоните, особено андрогените како тестостеронот. Хормоналната нерамнотежа може да придонесе за проблеми со простатата, а овој зеленчук може да игра улога во регулирањето на хормоните.

Покрај тоа, хроничното воспаление е познат фактор на ризик за состојби на простата, вклучително и рак на простата. Антивоспалителните својства на овие зеленчуци можат да помогнат да се намали воспалението во простатата.

Семки од тиква
Семките од тиква можат да помогнат и во одржување на здрава простата. Тие содржат влакна, протеини, магнезиум, манган, цинк и здрави масти. Нивната висока содржина на цинк може да биде корисна за здравјето на простатата.

Овошје од бобинки
Некои студии покажуваат дека антиоксидансите и фитонутриентите во бобинките може да имаат заштитен ефект против одредени видови на рак, вклучително и рак на простата. Иако се потребни повеќе истражувања за да се утврди дефинитивната врска, вклучувањето на бобинки во урамнотежена исхрана може да биде проактивен чекор во намалувањето на ризикот од рак.

Бобинките се преполни и со антиоксиданси, вклучувајќи витамин Ц, витамин А (во форма на бета-каротен) и разни фитонутриенти како флавоноиди и полифеноли.

Калинка
Шипинките го промовираат здравјето на простатата бидејќи се преполни со антиоксиданси со висока концентрација и имаат потенцијал да штитат од хронични болести поврзани со оксидативен стрес.

Иако се потребни повеќе истражувања, според Националниот институт за рак, откриено е дека калинката го ограничува растот на клетките на ракот на простата.

Зелен чај
Зелениот чај е богат со антиоксиданси наречени катехини и други корисни соединенија кои покажаа потенцијал за намалување на ризикот од рак на простата.

Неговите заштитни квалитети се припишуваат на неговиот потенцијал да влијае на стапката на раст на туморот, да го промовира природниот процес на клеточна смрт во нездравите клетки, да влијае на сигналите поврзани со хормоните, да го регулира клеточниот циклус и да го ублажи штетното однесување на клетките на ракот, пишува Men’s Health.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име