Дома Здравје Ова овошје ЗНАЧИТЕНЛО помага во борбата против холестеролот

Ова овошје ЗНАЧИТЕНЛО помага во борбата против холестеролот

1445
0

Јадете колку што можете повеќе јаболка…

Високиот холестерол може да доведе до мозочен удар или срцев удар. Високиот холестерол стана еден од најчестите здравствени проблеми, па затоа треба редовно да се контролира.

Намалувањето на нивото на холестерол бара и промена во исхраната, а одредени намирници можат да помогнат да се искорени или барем да се држи под контрола овој здравствен проблем.

Британскиот лекар Мајкл Мозли открил дека јаболката може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол до 23 отсто, како и да влијае на здравјето на мозокот, да го регулира крвниот притисок и да помогне при слабеење.

„Една од причините зошто ова овошје е толку добро за нас е тоа што неговата кожа е полна со флавоноиди, кои позитивно влијаат на здравјето на срцето“, рече Мозли.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име