Дома Живот Ова е дефинитивно најлошиот пијалок за бојата на забите, дури и полош...

Ова е дефинитивно најлошиот пијалок за бојата на забите, дури и полош од кафето

1017
0

Пигментот кој влијае на промената на бојата на забите се наоѓа во помал процент во виното, но пијалокот кој има многу повеќе од него е многу веројатно одговорен за вашата насмевка која не „блеска“.

Вистина е дека чајот поради високата концентрација на танини повеќе ги валка забите отколку кафето, изјави стоматологот Инна Черн за Wellandgood и објасни дека танинските соединенија кои му даваат на чајот горчлив вкус. Оние кои претпочитаат зелен чај не мора да се грижат премногу.

Црните и улонг чаевите имаат многу повисоки концентрации на танини, кои со текот на времето ќе ви ги затемнат забите.

„Количината на танин во кој било вид чај варира во зависност од производителот, но слободно може да се каже дека црниот чај и улонг имаат најголема количина, додека зелениот чај има многу помала количина“, вели Черн.

Билните чаеви се генерално добри за вашите заби.

„Чајовите без танини ги вклучуваат повеќето од оние без кофеин или оние од растенија како ѓумбир, шипка, камилица, јасмин и хибискус“, додаде таа.

Черн им даде и неколку совети на луѓето кои пијат чај во случај да се загрижени:

Во чајот додадете млеко или замена за млеко. Ова ќе ја осветли бојата и со тоа помалку ќе ги затемни забите.
По чајот можете да пиете малку вода и да ги измиете забите.
Пиењето чај со сламка ќе го минимизира контактот на течноста со забите.

Претходна објаваДомашен чипс од јаболка е здрава ужина и лесно се прави
Следна објаваЗошто се чешаме? Постојат четири типа на чешање

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име