Дома Здравје Облогите со сол лечат речиси сè: Еве како правилно да ги нанесете...

Облогите со сол лечат речиси сè: Еве како правилно да ги нанесете и подготвите!

10869
0

Облогите со сол лечат речиси сè: Еве како правилно да ги нанесете и подготвите!

За време на војните, кога немаше доволно антибиотици, пациентите се лекуваа со солена вода или морска сол.

Секој може да направи едноставен и безбеден 10% солен раствор, само треба да знае како правилно да го користи.

Хирургот Шчеглов користел завои натопени со солен раствор за лекување на војниците со сериозни повреди. Завоите се ставаа на контаминирани воспалителни лезии, а по неколку дена површината на кожата стана нормална боја, температурата ќе се намали и воспалението ќе помине. По извесно време немаше загинати меѓу ранетите.

Болести кај кои помага физиолошки раствор:
Болка и главоболки предизвикани од воспаление на мозокот и менингитис – нанесете облоги со солена вода;
Воспаление на синусите – исплакнете го носот со солен раствор, а на синусите нанесете топли облоги од морска сол;
Ладна и инфекција на горниот респираторен тракт – нанесете облоги на челото, задниот дел од главата, вратот и горниот дел од грбот;
Ендокрини заболувања – ставете облоги на тироидната жлезда;
Пневмонија – облога на белите дробови;
Труење, воспаление на цревата – лапа се нанесува на целиот стомак;
Анемија со дефицит на железо – ставете облога на градите и горниот дел на стомакот;
Воспаленија и болести на зглобовите – ставете го завојот на целиот зглоб покривајќи го болното место и околните делови на кожата во ширина од 15 см;
Опаѓање на косата – истријте го коренот и скалпот со сол, а потоа исплакнете со топла вода.
Третманот со сол не се препорачува:
со крварење во белите дробови;
кај склероза на мозокот;
кај ангина пекторис и срцеви заболувања;
со чирови во дигестивниот систем;
со доцнење на столицата и инверзија на дебелото црево;
со хернија или жолчни камења.

Подготовка на физиолошки раствор:
Се користи за јадење или морска сол без конзерванси. Водата може да се вари, од чешма или да се дестилира.

9% солен раствор се добива со растворање на 90 грама сол (3 лажици) во 1 литар вода за пиење.

Добиената течност чувајте ја во стаклено шише со соодветно капаче. Пред третманот течноста се загрева онолку колку што може да издржи стаклено шише, но никогаш во микробранова печка бидејќи ја крши структурата на течноста.

Облоги
За облоги, можете да користите газа или завој преклопен осум пати или крпа превиткан четири пати. Вака превитканата крпа се става во загреан физиолошки раствор 1 минута, а потоа нежно се цеди. Исчистете ја површината на кожата од креми или масти. Нанесете го компресот, а потоа покријте го со чиста, сува крпа. Завиткајте сè цврсто. Обвивката не смее да се поместува, затоа добро завиткајте ја. Најчесто се нанесува навечер и се остава до утро.

Како функционираат физиолошките облоги?
Суштината на овој облог е тоа што „црта“ течност од површинските слоеви на кожата , а потоа и од длабоките ткива. Заедно со течноста, целата патогена микрофлора и токсини излегуваат низ порите на кожата. Сите патогени постепено се елиминираат од телото преку физиолошка течност.

Компресите направени од физиолошки раствор најдобро ја стимулираат работата на лимфата.

  • Третманот со солен раствор и солени облоги се изведува само како додаток на основната медикаментозна терапија. Не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да ги користите овие облоги.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име