Дома Здравје ОБЛОГА КОЈА ГИ ОТСТРАНУВА СИТЕ БОЛКИ ОД ТЕЛОТО: Докажан лек за ревматизам,...

ОБЛОГА КОЈА ГИ ОТСТРАНУВА СИТЕ БОЛКИ ОД ТЕЛОТО: Докажан лек за ревматизам, ишијас, гихт и артритис…

14883
0

ОБЛОГА КОЈА ГИ ОТСТРАНУВА СИТЕ БОЛКИ ОД ТЕЛОТО: Докажан лек за ревматизам, ишијас, гихт и артритис…

Ернст Гинтер е германско-американскиот крал на сировата храна, а автор е и на книгата „Живеење без болест“ во која има голем број рецепти на природна основа, меѓу кои и еден за третман на артритис, гихт, ишијас. , ревматизам, како и други воспалителни состојби на зглобовите и коските, прстите, колковите, петите и колената.

Лекот за кој се зборува во овој текст се состои од облоги кои се ставаат на болни места, директно на местото каде што болката најмногу се чувствува.

Се што ви треба за овој рецепт, односно за облогите се компири, црвен кромид и ленено семе.

Ставете полна лажица ленено семе во 2,3 децилитри вода и варете ја таа вода со лен околу 10 минути, додека семките не формираат скробна маса. Измијте и изрендајте неколку парчиња компир заедно со кората, а исто така изрендајте ја средната главица црвен кромид, а кога ќе се олади водата со ленените семки, додадете ги компирот и кромидот и сè убаво исцедете го и отстранете ја вишокот течност тоа останува.

Ако имате болки во прстите или рацете или имате проблеми со петите, ставете ја смесата во некои стари ракавици или чорапи, ставете ја на рацете или нозете и ставете најлонска кеса преку неа, за да не истече течноста наоколу.

Меѓутоа, ако се работи за други делови од телото како што се грбот, кичмата, ребрата, колковите, колената. Наш предлог е смесата прво да ја ставите на чиста газа, потоа газата да ја ставите на болното место, а потоа сето тоа добро да ја завиткате со завој, но не многу цврсто, само колку да не се поместува газата, а крвта повторно циркулира нормално.

Облогите треба да се чуваат на болни места во текот на ноќта, кога одмарате, а наутро, отстранете ги обвивките, фрлете ја смесата и измијте ги деловите од телото со топла вода.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име