Дома Здравје Нутриционист открива 5 намирници кои треба да ги избегнуваме пред спиење

Нутриционист открива 5 намирници кои треба да ги избегнуваме пред спиење

497
0

Нутриционист открива 5 намирници кои треба да ги избегнуваме пред спиење

МНОГУ од нас сакаат да грицкаат навечер, но нутриционистката Елиза Луку за The Sun открива дека јадењето одредени намирници пред спиење воопшто не е добра идеја. Тој додава дека, иако постојат намирници кои можеме безбедно да ги консумираме и кои нема да го нарушат квалитетот на нашиот сон, треба да се избегнува јадење до доцна навечер. Според неа, ова се петте најлоши намирници кои треба да ги јадете пред спиење.

Чоколадо
Како што објаснува нутриционистот Луку, чоколадото содржи големи количини на кофеин, кој лошо влијае на квалитетот на нашиот сон или може да доведе до несоница. Исто така, чоколадото има многу шеќер, па затоа и не е најдобриот избор за јадење пред спиење.

Сирење
Оваа вкусна закуска е всушност една од најлошите намирници што можете да ги јадете пред спиење, според нутриционист. Имено, сирењето, особено зрелото сирење, содржи високо ниво на аминокиселина наречена тирамин, која буди енергија и затоа може да му наштети на нашиот сон. Тираминот ја стимулира надбубрежната жлезда да ослободува хормони кои прават да се чувствуваме будни.

Зачинета и масна храна
Потребно е време за нашето тело правилно да ги вари мастите од храната. Токму затоа пред спиење треба да се избегнува мрсна храна, а истото е и со зачинетата храна. Покрај тоа, зачинетата храна може да се меша со регулацијата на температурата на нашето тело, што бара високи нивоа на енергија, што го прави длабокиот сон сосема невозможен.

Сладолед
Јадењето слатка храна пред спиење може да доведе до нагло зголемување на нивото на шеќер во крвта, кое подоцна се намалува за време на спиењето. Таков е случајот со сладоледот, како и со слатките, колачите и бисквитите. Според Healthline, храната која предизвикува значителни скокови и падови на нивото на шеќер во крвта предизвикува ослободување на хормони како адреналин и кортизол, што може да доведе до проблеми со спиењето.

Солени закуски
Она што ги прави закуските толку вкусни за многу луѓе е солта. За жал, премногу сол може да го дехидрира телото, а истовремено да го зголеми задржувањето на водата, предизвикувајќи замор и исцрпеност, објаснува нутриционистот. Студијата на Европското здружение за ендокринологија покажа дека солената храна, како што е чипсот, може да предизвика проблеми со спиењето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име