Дома Здравје Нос или грло: Кој е најдобриот начин да ги користите домашните тестови?

Нос или грло: Кој е најдобриот начин да ги користите домашните тестови?

544
0

Откако ќе го добиете тестот, се поставува прашањето – да го користите во носот или грлото?

Сите овластени домашни тестови даваат валидни резултати само ако се користат во носот. Но, бидејќи варијантата омикрон предизвикува болки во грлото, една мала студија покажа дека можеби ќе треба да се земе примерок од грлото. Оваа информација покренува голем број прашања. Во Англија постојат тестови кои нудат упатства за оние кои сакаат да ја соберат причината од грлото.

КОЛКУ СЕ ТОЧНИ РЕЗУЛТАТИТЕ АКО ГО ЗЕМЕМЕ ПРИМЕРОКОТ ОД ГРЛОТО?

Во Америка идејата е дека домашните тестови се точни и ќе покажат дали имаме вирус во носот.
Портпаролот на Абот, кој ги произведува домашните тестови BionxNOW, вели дека 95,6 отсто од носните тестови откриваат присуство на вирусот по почетокот на симптомите, кога инфекцијата е најсилна.

Некои неодамнешни докази поддржуваат нов метод, а истражувачите од Универзитетот во Калифорнија рекоа дека резултатите од студијата во која се споредуваат резултатите од примерок од домашни и ПЦР тестови што професионалците мора да ги направат и дека се подеднакво точни. Оттука, резултатите од студијата покажуваат дека двата теста ги даваат вистинските резултати кога станува збор за омикронската варијанта.

Бидејќи резултатите од домашниот тест и ПЦР тестовите се совпаѓаат за време на тестот, ова може да значи дека носот е подеднакво добро место за земање примерок. Истата група научници планира наскоро да ги потврди овие тврдења.

ЗОШТО МНОГУМИНА САКААТ ДА СЕ ТЕСТИРААТ ВО ГРЛО?

SARS-CoV-2 е респираторен вирус кој навлегува преку носот или устата и може да патува низ воздухот и да се пренесе на друго лице од тврда површина. Додека претходните видови на вирусот се фокусираа на белите дробови, омикрон ги „сака“ носот и грлото. Некои студии покажаа дека вирусот најпрво го инфицира грлото, а потоа се движи кон носот, што значи дека земањето на причината од грлото може да даде точни резултати кај заразено лице.

„Ова е првпат да го видиме ова кај КОВИД, така што има смисла дека нивото на вирусот е повисоко во грлото “, вели д-р Дијана Хавилр.

Но, ФДА не одобри домашни тестови со стап за собирање примерок од грлото за потенцијална опасност. „Кога станува збор за домашни тестови, тие се користат за носот, а не за грлото“, истакнуваат од ФДА. Предупредувањето постои за некои луѓе кои користеле домашни тестови на грлото откако прочитале дека некои го прават тоа и дека таков примерок може да даде точни резултати и од ПЦР тестот.

Претходна објаваХрана која ќе ги ублажи менструалните болки
Следна објаваПет кратки совети против стрес

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име