Дома Здравје Не јадете го ова пред спиење – нема да затворите очи! Предизвикува...

Не јадете го ова пред спиење – нема да затворите очи! Предизвикува металоиди, надуеност

676
0

Не јадете го ова пред спиење – нема да затворите очи! Предизвикува металоиди, надуеност

Ако го јадете ова и го консумирате пред спиење, може да доживеете низа непријатни здравствени проблеми, но и најлошото – несоница.

Јадењето одредена храна дури и неколку часа пред спиење може да го наруши вашиот сон.

Здравиот сон е клучен за нашата целокупна благосостојба. Сепак, експертите предупредуваат дека постојат неколку намирници кои би можеле да го попречат тој скапоцен сон. Еве пет намирници на кои треба да обрнете внимание:

Кофеински пијалоци

Кафето и другите производи кои содржат кофеин често се поврзуваат со моментално зголемување на енергијата. Кофеинот е познат како стимуланс на централниот нервен систем, што значи дека поттикнува чувство на будност и енергија. Конзумирањето на храна и пијалоци со кофеин, вклучувајќи кафе, чај, сода и чоколадни производи, може негативно да влијае на сонот, дури и ако се консумира неколку часа пред спиење.

Истражувањата покажаа дека дури и пиењето кафе неколку часа пред спиење може да го наруши сонот, пишува „ Healthline “.

Зачинета храна

Зачинетата храна често предизвикува варење и може да ги влоши симптомите како што се металоиди и рефлукс на киселина. Овие симптоми може да се влошат ноќе кога лежите, бидејќи киселината може да стигне до хранопроводникот, предизвикувајќи непријатност и нарушување на спиењето.

Храна со висок гликемиски индекс и додаден шеќер

Храната која брзо го зголемува нивото на шеќер во крвта, како што се белиот леб, слатките и производите со додаден шеќер, може да има различни ефекти врз сонот. Истражувањата покажуваат дека исхраната богата со овие намирници може да доведе до несоница и полош квалитет на сон.

Мрсна храна

Високиот внес на масти, особено заситените масти, може негативно да влијае на вашиот сон. Истражувањата покажаа дека поголем внес на заситени масти може да доведе до полесен сон и пократко вкупно време поминато во сон.

Брза храна и ултра-обработена храна

Исхраната богата со ултра-обработена храна е поврзана со послаб квалитет на сон и пократко времетраење на спиењето. Истражувањата покажаа дека адолесцентите со поголем внес на брза храна, инстант тестенини и слатки често страдаат од полош сон.

Студијата од 2018 година, која опфати податоци за 118.462 адолесценти на возраст од 12 до 18 години, покажа дека пократкото времетраење на спиењето и лошиот квалитет се поврзани со поголем внес на брза храна, инстант тестенини и слатки, известува Ncbi .

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име