Дома Здравје Не игнорирај! Во оваа ситуација, движењата на дебелото црево не се безбедни

Не игнорирај! Во оваа ситуација, движењата на дебелото црево не се безбедни

666
0

Движењето на дебелото црево обично е безопасна појава, но има симптоми кои укажуваат кога е време да се обратите кај лекар. Кога чувствувате дека во вашите црева имате грчеви, обично знаете дека не сте јаделе цел ден. Тогаш се јавува чкрипење како одбранбен механизам на желудникот и на нашето тело.

Сепак, постои грчење што се случува без неговата причина да биде на нашиот ум. Освен тоа, можеби и не знаете дали ви грче стомакот или личноста до вас.

Постпрандијалната надуеност значи дека храната се вари или воздухот и течноста минуваат низ цревата. Звуците што се појавуваат значат дека има контракција на мускулите чија цел е храната да се насочи кон излезниот отвор.

Сепак, причината за грчеви може да се скрие во лековите, особено ако тие се лаксативи или сте алергични на одредена храна. Ваквите грчеви можат да бидат придружени со симптоми како што се болки во стомакот, дијареа, крв во столицата, како и оток.

Секако, тоа се симптоми кои бараат посета на лекар, а прегледите најверојатно ќе се направат на гастроскопија или колоноскопија.

Она што е важно да се напомене е дека движењето на дебелото црево може да се прекине со чај од ѓумбир или нане. Дополнително, ако внесувате премногу шеќер во текот на денот, најверојатно вашите црева ќе отечат. На пример, фруктозата која се наоѓа во овошјето и газираните сокови, како и сорбитолот, шеќер кој се наоѓа во овошјето, може да предизвикаат грчеви во стомакот.

Претходна објаваСалата од печен зеленчук – едноставен рецепт
Следна објаваОвие работи треба да ги чистите секојдневно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име