Дома Живот Не знаевме дека пуканките се толку ЗДРАВИ

Не знаевме дека пуканките се толку ЗДРАВИ

369
0

Не знаевме дека пуканките се толку ЗДРАВИ: Ова се ЧЕТИРИ причини зошто ќе ги јадете СЕКОЈ ДЕН.

Огромна придобивка од една „обична“ закуска.
Првата асоцијација со пуканки е пукање додека гледате филм или серија во релаксирана домашна атмосфера. Омилени на сите уште од детството, но малку ни е познато колку се погодни за нашето здравје.


Помага во решавањето на проблемите со пм, поволно делува на плодноста и секако го намалува нивото на стрес. Има многу причини зошто треба секојдневно да консумираме пуканки, но важен е и начинот на подготовка.

Како тие влијаат на регулацијата на ПМС: Пред менструалниот циклус, моите жени се напнати, раздразливи и многу чувствителни. Пуканките го зголемуваат нивото на серотин, хормонот на среќата, па сета таа нервоза што ја чувствуваме се ублажува.

Како тие влијаат на плодноста:Научниците потврдија дека јадењето пуканки помага да се зголеми способноста за зачнување, бидејќи е директно поврзано со подобрување на протокот на крв низ телото кај мажите.


Како влијаат на варењето: Доколку постои ваков проблем, се препорачува да се јадат секој ден, но не со путер и никако да се готват во микробранова печка.

Четири НЕВИДЛИВИ симптоми на менопауза: Жените не обрнуваат внимание


Како тие влијаат на стресот: Бидејќи се богати со јаглехидрати, доаѓа до зголемување на нивото на серотонин, што влијае на расположението.


Совет на психологот е да ги јадете со стапчиња за јадење во стресен период, бидејќи ќе се забавувате и двојно повеќе ќе го намалите стресот, пишува Bright Side.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име