Дома Здравје Не е само за чистење: Седум здрави начини на кои можете да...

Не е само за чистење: Седум здрави начини на кои можете да користите сода бикарбона

3389
0

Не е само за чистење: Седум здрави начини на кои можете да користите сода бикарбона

Сода бикарбона, позната и како натриум бикарбонат, има неколку придобивки кои го надминуваат чистењето, од намалување на горушица до смирување на изгорениците.

Ако неодамна сте купиле сода бикарбона, веројатно сте ја купиле за да помогнете во чистењето . Но, сода бикарбона може да биде корисна за различни работи, вклучително и за подобрување на целокупното здравје, пишува The Healthy . Сода бикарбона може да се користи за ублажување на симптомите, смирување на вашата кожа, па дури и за осветлување на вашата насмевка.

Горушица

Сода бикарбона може да биде совршен помошник за повремени киселини . „Растопете една кафена лажичка сода бикарбона во чаша ладна вода и полека испијте ја смесата. Меѓутоа, ако имате секојдневни симптоми на горушица, треба да го посетите вашиот лекар – овој лек е за повремени симптоми“, објаснува д-р Никет Сопал .

Смирувачки рани

Сода бикарбона може да помогне да се смират болните лезии. „Кога имате болни чирови во устата, плакнењето со сода бикарбона и вода може да ја смири болката. Измешајте половина лажичка сода бикарбона со половина чаша топла вода и потоа исплакнете ја устата“, објаснува стоматологот Кенди Себолд .

Дентален плак

Четкањето на забите со сода бикарбона може да ви помогне да ги заштитите забите од оштетување на наслагите. Сода бикарбона е нежно средство за чистење кое ефикасно ги отстранува површинските дамки од забната глеѓ без прекумерна иритација.

Белење на заби

Научниците утврдиле дека сода бикарбона отстранува многу дамки и наслаги од забите . Сода бикарбона не содржи флуор за борба против кариес, па затоа треба да се користи неколку пати неделно заедно со паста за заби која содржи флуор.

Чистење на храна

Ако сакате ефикасно да ја исчистите вашата храна, сода бикарбона е моќно средство за чистење. Некои студии покажуваат дека потопувањето на овошјето и зеленчукот во мешавина од сода бикарбона и вода 15 минути може да ги уништи речиси сите пестициди.

Природен дезодоранс

Ако барате природен дезодоранс , сода бикарбона може да работи. Бактериите поради кои вашите пазуви смрдат, ја претвораат вашата пот во кисели отпадоци кои на потта и даваат непријатен мирис. Сода бикарбона може да ја дезодорира потта со тоа што мирисите ги прави помалку кисели.

Ублажување на изгореници од сонце

Ако сте биле предолго на сонце или не сте нанеле крема за сончање на дел од телото, купката со сода бикарбона може да ја намали болката.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име