Дома Здравје Не ги игнорирајте! Овие симптоми укажуваат на присуство на Хеликобактер Пилори

Не ги игнорирајте! Овие симптоми укажуваат на присуство на Хеликобактер Пилори

477
0

Не ги игнорирајте! Овие симптоми укажуваат на присуство на Хеликобактер Пилори

Гадење и металоиди се само некои од симптомите кои може да укажуваат на присуство на Helicobacter pylori.

Helicobacter pylori е вид на бактерија која најчесто предизвикува стомачни инфекции, но може да предизвика и чир, па дури и рак на желудникот .


Затоа е многу важно да се препознаат нејзините симптоми, што подетално го објасни нутриционистката Наташа Ѓукиќ:

  • Во денешно време инфекциите со хеликобактер пилори се многу честа појава, а најчесто се јавуваат на слузницата на желудникот. Ова е и единствената бактерија која може да преживее во екстремно киселата средина на желудникот и на температура од 37 или повеќе степени и е многу подвижна. Се верува дека речиси половина од светската популација има Helicobacter pylori во своето тело, но многумина не го ни знаат тоа, поради отсуство на симптоми . Helicobacter pylori најчесто се стекнува во детството, а бидејќи е многу издржлив, може да ви остане со години во стомакот – истакнува нутриционистот и открива кои симптоми укажуваат на присуство на оваа бактерија:


Гадење и/или повраќање

Болка во стомакот и/или цревата

Чувство на тежина во стомакот

Надуеност

Брзо чувство на ситост

Киселини

Дијареа

Лош здив

Горење во горниот дел на стомакот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име