Дома Здравје Не ги игнорирајте овие симптоми: Откриваат дијабетес, а дури 40 отсто од...

Не ги игнорирајте овие симптоми: Откриваат дијабетес, а дури 40 отсто од луѓето не ни знаат дека го имаат

3371
0

Не ги игнорирајте овие симптоми: Откриваат дијабетес, а дури 40 отсто од луѓето не ни знаат дека го имаат

Околу 40 проценти од луѓето со дијабетес живеат со оваа болест и не знаат дека ја имаат. Причината за ова може да бидат невообичаени симптоми кои луѓето не ги препознаваат. Оваа хронична болест, при која телото не произведува доволно инсулин или не го користи инсулинот адекватно, доведува до зголемување на нивото на шеќер во крвта.

И додека многу заболени научиле како да се справат со болеста и да ја држат под контрола, некои се борат да одржат здраво ниво на шеќер во крвта. Постојат многу знаци дека можеби имате дијабетес, како што се чувство на замор или слабост, но има и други симптоми кои можеби не ги забележувате, како што се чуден здив или промени на кожата. Еве листа на некои знаци кои можеби не сте ги забележале и неколку важни совети за оние кои мислат дека можеби имаат дијабетес.

Заматен вид

Експертите истакнуваат дека промените на видот може да укажуваат на тоа дека можеби имате дијабетес. Високиот шеќер во крвта може да влијае на нивото на течност во очите, што може да предизвика заматен вид, тешкотии со фокусирање на предмети или оток околу очите. Кога нивото на шеќер во крвта ненадејно се менува, тоа може да предизвика заматување или отекување на леќата на окото, што доведува до заматен вид. – Луѓето мислат дека треба да ги сменат очилата, но тоа всушност може да биде знак за дијабетес – вели проф. Мандип, шеф на ендокринологија во Бејлор Ст. Медицинскиот центар Лука во Хјустон.

Габични инфекции

Габичните инфекции, кои се особено чест проблем кај жените, може да бидат знак дека имате дијабетес.

„Хроничната вагинална габична инфекција е симптом на нетретиран дијабетес бидејќи високиот шеќер во крвта го поттикнува растот на квасецот“, вели д-р Марк Гвидо, ендокринолог во Novant Health Forsyth Endocrine Consultants во Винстон Салем, и посочува дека секој што има повторливи инфекции со габи треба да се тестираат за дијабетес.

Сексуална дисфункција

Мажите со дијабетес тип 2 веројатно знаат дека ерекцијата може да биде проблем со болеста. Еректилната дисфункција се смета за еден од можните показатели за дијабетес, бидејќи може да биде резултат на покачено ниво на шеќер во крвта. Ова се случува затоа што високиот шеќер во крвта може да ја наруши функцијата на нервите и крвните садови кои го снабдуваат пенисот со крв. Иако проблемот се јавува главно кај мажите, жените со покачено ниво на шеќер може да имаат и ниско ниво на сексуална возбуда и недоволна вагинална влажност.

Промени во расположението

Друг знак за непрепознатлив дијабетес може да биде промени во расположението како што е зголемена раздразливост. Промената на расположението може да биде резултат на нагли промени во нивото на шеќер во крвта, без разлика дали е превисок или премногу низок. Сепак, треба да се каже дека раздразливоста е само привремена и нормалното расположение се враќа штом нивото на шеќер ќе стане постабилно.

Чешање

Друг знак дека можеби имате дијабетес е ненадејната појава на чешање или затегнување на кожата, особено на дланките и стапалата. Пациентите на кои не им е дијагностицирана болеста може да имаат оштетени нервни влакна, што резултира со чешање. Дополнително, можна е и послаба циркулација во екстремитетите доколку крвните садови се оштетени.

Сува уста

Иако многу луѓе одвреме-навреме доживуваат сува уста, тоа може да биде и предупредувачки знак за дијабетес бидејќи може да биде резултат на покачени нивоа на шеќер во крвта. Секој може да има сува уста, но тоа често им се случува на луѓето со дијабетес, бидејќи високите нивоа на шеќер во крвта го намалуваат производството на плунка. Премалку плунка во устата е претходник на расипување на забите и болести на непцата. За жал, проблемот со сува уста може да продолжи дури и по дијагнозата бидејќи сувата уста е несакан ефект на некои лекови кои се користат за лекување на дијабетес.

Слабеење

Може да забележите ненадејно губење на тежината кога вашето тело се бори да направи инсулин или да го користи правилно. Кога тоа ќе се случи, вашите клетки повеќе не можат да добијат доволно гликоза за енергија. Ова може да доведе до губење на тежината и вашето тело е принудено да согорува масти и мускулна маса за да произведе енергија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име