Дома Здравје Не ги игнорирајте овие знаци на хроничен замор

Не ги игнорирајте овие знаци на хроничен замор

555
0

Жените страдаат од хроничен замор четири пати почесто од мажите. За да го излечите или барем да го ублажите хроничниот замор, важно е да ги смените навиките на животниот стил и да се храниме поздраво, да се занимаваме со физичка активност која не релаксира, да си легнуваме порано и слично.

Дека е време за промена, ќе ви покажат следните пет симптоми на хроничен замор кои не смеете да ги игнорирате.

Не можете да заспиете или да се разбудите во текот на ноќта

Околу 80 отсто од луѓето кои страдаат од хроничен замор имаат проблеми со спиењето. Тоа може да се манифестира како неспособност да заспиеме, а кога конечно ќе заспиеме, честопати се прекинува, односно многу лесно се будиме среде ноќ. А кога се будиме од сон, често се чувствуваме како воопшто да не сме спиеле. Дури и кога спиете препорачаните 7, 8 часа директно, не се чувствувате поспано.

Имате потешкотии да се концентрирате
Луѓето претпоставуваат дека единствениот симптом на хроничен замор е постојаното чувство на замор, но има и други знаци како зголемена заборавеност, потешкотии со концентрацијата и честото појавување на други работи кои лесно нè одвлекуваат од она што го правиме. Луѓето со хроничен замор го опишуваат чувството како постојано да се опкружени со густа сива магла, како мозокот да им е уморен како телото.

Се чувствувате исцрпено после секоја активност

Без разлика дали станува збор за одење на прошетка или слушање како вашите роднини се расправаат за божиќниот ручек, секое ниво на физички или емоционален стрес може да ве остави да се чувствувате како да сте биле во војна. Ако вашето тело или ум се изложени на најмал напор, се чувствувате целосно исцрпени.

Тешко ви е да застанете на нозе

За луѓето кои страдаат од хроничен замор, дури и стоењето може да биде тешко. Згора на тоа, симптомите на хроничен замор можат да станат многу поизразени кога стоите отколку кога лежите. Експертите веруваат дека луѓето со синдром на хроничен замор доживуваат состојба наречена ортостатска нетолеранција, во која протокот на крв во мозокот се намалува кога стојат исправено.

Чувствувате болка по целото тело

Повторливи главоболки, болки во зглобовите, болки во мускулите, па дури и воспалено грло кое нема да помине може да бидат знаци на хроничен замор. Често нема црвенило или оток – лицето само чувствува болка која може да се прошири длабоко во мускулите и зглобовите.
Фото: Pixabay

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име