Дома Твој готвач НЕМОЖЕМЕ ДА ЈА ЗАМИСЛИМЕ ПРАЗНИЧНАТА ТРЕПА без нив – РЕЦЕПТ за НОВОГОДИШНИ...

НЕМОЖЕМЕ ДА ЈА ЗАМИСЛИМЕ ПРАЗНИЧНАТА ТРЕПА без нив – РЕЦЕПТ за НОВОГОДИШНИ КОЛАЧИ

1182
0

Најмалите ќе се забавуваат со правење на овие колачиња.

Состојки:

500 гр брашно

1 прашок за пециво

100 гр шеќер

120 гр путер

150 гр мед

1 јајце

1 ванилин шеќер

2 лажици цимет

Замрзнување:

1 белка од јајце

околу 100гр.шеќер во прав

Подготовка:

Комбинирајте брашно со прашок за пециво, сода бикарбона, цимет. На тивок оган растопете ги путерот, медот и шеќерот, па додадете го во брашното, додадете го јајцето. Замесете тесто и оставете го во фрижидер еден час.

Расукајте кора и со модли исечете ги колачињата (во форма на ѕвезди, снешко или Дедо Мраз).

Се пече во загреана рерна на 180 степени додека рабовите не почнат да порумени. Кога ќе се изладат, подгответе го замрзнувањето, премачкајте г со белка и шеќер вп прав.

Можете да декорирате и со јастиви монистра или други украси за колачи.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име