Дома Живот Нема да верувате што се забранува во Северна Кореја

Нема да верувате што се забранува во Северна Кореја

1517
0

Северна Кореја ги забрани кожените палта за да ги спречи луѓето да го имитираат Ким Јонг-ун

Северна Кореја воведува забрана за носење кожени палта за да ги спречи обичните граѓани да го копираат стилот на нејзиниот врховен лидер Ким Џонг-ун.

Според пишувањата на медиумите, постои целосна забрана за млади мажи да носат кожени палта, а полицијата ги пребарувала улиците за да им земе јакни од граѓаните и продавачите. Повикувајќи се на неименуван извор од оваа земја, весникот објави дека потиснувањето започнало откако луѓето почнале да го имитираат стилот на Ким Јонг-ун, пренесува Insider .

„За време на воената парада на 8-от партиски конгрес во јануари оваа година, Високо достоинство и сите високи функционери беа исто така во кожени палта“, рече изворот, осврнувајќи се на Ким како почесна личност.

Тој додаде дека кожените палта станале популарни и меѓу Севернокорејките откако ги носела сестрата на Ким, Ким Јо Јонг.

„Кожените палта почнаа да се препознаваат како симбол на моќта“, рекол изворот, додавајќи дека тоа ги навело продавачите на облека да почнат да увезуваат синтетичка кожа за да го копираат изгледот на Ким.

Младите протестираат велејќи дека капутите ги купиле со свои пари и дека нема причина да им ги одземат.

„Полицијата реагира на поплаките, велејќи дека носењето облека дизајнирана да изгледа како облека од највисоко достоинство е „нечист тренд на оспорување на авторитетот на највисоко достоинство“, додаде тој.

Тогаш на јавноста и беше кажано да не носат кожени палта, бидејќи владата ќе одлучи кој може да ги носи.

Купувањето вистинска кожа во Северна Кореја е исклучително скапо, а палтата од говедска кожа чинат околу 34 долари. Оние од синтетичка кожа се за половина пониски и се продаваат за околу 16 долари.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име