Дома Живот На деведесет години бабата откри за што најмногу жали: „Кога би можела...

На деведесет години бабата откри за што најмногу жали: „Кога би можела да го вратам времето…“

21630
0

На деведесет години бабата откри за што најмногу жали: „Кога би можела да го вратам времето…“
Размислете за вашите одлуки и постапки на време

Разгледувањето е најлошиот вид на духовитост. Доцна сфаќате каде сте згрешиле и тогаш нема време да го исправите. Сè што ви преостанува е жалење. Позитивната страна е што кога ќе сфатите што сте згрешиле, не се обвинувате себеси, но таа мудрост ви помага подобро да ја разберете вашата личност и живот. Полесно е да се каже отколку да се направи… и тоа е вистина. Затоа треба навреме да размислите за своите одлуки и постапки.

Текот на животот
Сепак, понекогаш не можете да влијаете на текот на вашиот живот. Бабата на познатата фитнес тренер Рејчел Дилон има 90 години, а по повод таа животна годишнина откри за што најмногу жали. Нејзината желба е да им помогне на другите да не ги прават истите грешки.

Баба на 19 декември го прослави својот 90-ти роденден и додека уживаше во торта и шампањ, разговараше со својот внук. Таа истакна дека би сакала помалку да се занимава со неважни работи, а повеќе време да посветува на поважните.


Таа напомена дека најголемо жалење и е што се омажила млада, имала 17 години, а бракот на толку млада возраст било вообичаено за нејзиното време (1950).

  • Никогаш не работев откако се омажив. Посакувам повеќе да се дружев со луѓе. Да, жалам што се омажив премногу млада. Го запознав мојот сопруг кога имав 13, а тој 15. Се венчавме кога имавме 17 и 19 години. Го запознав во една книжарница. Ме однесе на возење велосипед – рекла таа.

Едвај чека да оди
Баба зборуваше и за својата долговечност и напомена дека нема некоја посебна тајна, туку дека староста ја припишува на добрите гени. Таа се опишала со следните зборови: „Претпоставувам дека сум многу дружељубива. Не сум срамежлива. Отсекогаш ми се допаѓале мажи“.

Напомена и дека не е воодушевена што е на прагот на 10-тата деценија.

  • Тоа е доволно. Имав се што сакав да имам од овој свет. Многу сум среќен што можам да одам и да се сретнам со моите кученца кои ме чекаат таму.

На прашањето дали би сакала да сподели некој друг животен совет што го собрала до 90-тата година од животот, таа одговори:

  • О, Боже, не, не овие денови. Само мило ми е што заминувам. Не сакам да бидам дел од ништо што гледам дека се случува“.

Баба очигледно е разочарана од начинот на кој се движи овој свет.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име