Дома Светски дестинации Најдостапен, најбезбеден, најпријатен: Ова е НАЈПОПУЛАРНИОТ ГРАД за туристите оваа година

Најдостапен, најбезбеден, најпријатен: Ова е НАЈПОПУЛАРНИОТ ГРАД за туристите оваа година

784
0

Најдостапен, најбезбеден, најпријатен: Ова е НАЈПОПУЛАРНИОТ ГРАД за туристите оваа година

Светскиот водич препорача 10 метрополи кои треба да се посетат, Амстердам не е најпопуларен бидејќи е многу поскап од изминатите години.

Пролетните слободни денови се можност за посета на некои од европските градови, а домашните агенции веќе понудија голем избор на екскурзии и аранжмани. Светскиот водич за европски дестинации ја објави најновата листа на градови кои се најдобриот избор поради повеќе причини. На прво место меѓу десетте метрополи кои им се препорачуваат на туристите е Лисабон, а потоа следат Амстердам, Прага, Варшава и Мадрид.

Потоа се Загреб, Лондон, Рим, Берн и Париз. Додека лани првото место го заземаше Амстердам, сега е на втората позиција, а тоа е затоа што е поскап од пред една година. Во извештајот се наведува дека посетата на Амстердам сега го чини туристот 465 евра наместо само 315 лани, а се споменува и друга причина која не е занемарлива – падот на пријателството кон туристите.

Во споредба со минатата година, Берлин и Виена отпаднаа од листата на првите десет најпосакувани градови. Затоа, во моментов, најдобар град за посета е Лисабон и, според овој извештај, тој долго време е неверојатна дестинација за туристите поради неговата архитектура и клима.

Според истражувањата, тој е најзгодната дестинација, но и најбезбедниот и најпријатниот град за туристите. Ова рангирање е направено благодарение на оценките на гостите кои патуваат низ Европа и врз основа на работите кои најмногу се ценат од гледна точка на туристите.

Во 2024 година, како што се наведува, Лисабон може да се посети со неделен буџет од само 385 евра, иако оваа ситуација сигурно ќе се промени следната година, меѓу другото и поради воведувањето на туристичка такса од четири евра за ноќевање.

Во рангирањето се истакнува дека жителите на Лисабон се познати по својата љубезност, на второ место по Шпанците и Италијанците, а исто така имаат импресивно познавање на англискиот јазик, второ по Холанѓаните, што е исто така важно за туристите, според овој извештај.

Туристичката такса ќе се зголеми за цели 100 отсто, но тоа не е голема вест бидејќи се повеќе европски градови ги воведуваат овие давачки за да го спречат масовниот туризам и да им овозможат на локалните жители да живеат со помалку гужви.

Сепак, тешко е да се обесхрабрат туристите кои сакаат да патуваат и честопати воведувањето даноци не е доволна причина тие да се откажат. Така Португалија во февруари остварила 1,8 милиони гости и 4,3 милиони ноќевања, што е вкупен приход од 276,4 милиони евра и 202,1 милиони евра заработка само од сместување.

Кога станува збор за португалските туристи, нивните најомилени туристички пазари се Германија и Велика Британија. Кога станува збор за Лисабон, според податоците на нивниот Национален институт за статистика, тој е најпосетуваниот португалски регион за меѓународни туристи. Во 2022 година градот имал 5,4 милиони ноќевања, а во 2023 година речиси 6,5 милиони странски гости.

Кога станува збор за туристите одМакедонија, пролетта е време кога и нашите граѓани сакаат да ги посетуваат европските метрополи, па така ќе биде и сега. Најзаинтересиран е за Истанбул, Солун, Софија, Будимпешта, Прага, Виена, Берлин, како и градовите на северот на Италија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име