Дома Нега и убавина Направете сами решение за прва помош за изгореници од сонце

Направете сами решение за прва помош за изгореници од сонце

270
0

Направете сами решение за прва помош за изгореници од сонце

Во случај на изгореници од сонце, традиционално се насочивме кон кисело млеко или јогурт за прва помош. Но, постои уште една мешавина на природни состојки кои можат да помогнат во олеснување на болката, чешањето и горењето.

Еве што да правите кога ќе изгорите од сонце, советуваат експертите.

Направете смеса

Иако многу луѓе посегнуваат по јогурт и домати, кои се одлични за ладење на кожата и навистина помагаат, многумина се колнат во мешавина од јаболков оцет и сода бикарбона. Во половина литар ладна вода додадете шолја јаболков оцет и три кеси сода бикарбона.

Растворот добро измешајте го, па земете парче ткаенина (по можност памучна пелена), добро натопете го во смесата, така што крпата ќе ги собере сите остатоци од содата, исцедете ја и покријте ја изгорената површина.

Растворот вратете го во фрижидер и по 20 минути повторете ја постапката. Важно е секој пат смесата да се враќа во фрижидер, за да не се загрее растворот, бидејќи кожата треба да се излади. Повторете ја постапката колку што е можно повеќе и по првиот третман на кожата, ќе видите како црвенилото исчезнува.

Ладна вода

Кога ќе завршите со третманот, не се туширајте веднаш, оставете ја содата да остане на кожата и не носете ништо над неа. Подоцна туширајте се со што е можно поладна вода и нанесете хидратантна крема, која дополнително ќе го смири црвенилото. Ви ги препорачуваме оние со ментол, кои ќе ви се допаднат.

Како да се лекува

Ова се симптомите на изгореници: црвенило на кожата, чувство на печење и болка, оток и плускавци. Започнете го третманот со изгореници со давање на вашата кожа она што ѝ е потребно, а тоа е да ја олади кожата, да го хидрира телото и да пие многу вода, да зема лекови против болки, да не пука плускавци и да избегнува тесна облека.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име