Дома Care and beauty Направете го тоа сами: Совршено негувани и лакирани нокти, како од салон,...

Направете го тоа сами: Совршено негувани и лакирани нокти, како од салон, во само 5 чекори!

498
0


Ненадејните и чести промени на времето започнаа да оставаат трага на нашето тело, во форма на дехидрираност на кожата, опаѓање на косата, разни иритации, сува кожа на рацете и ноктите кои се разлистани и се склони на пукање.
Сигурно ќе се согласите дека уредените, нежните и негувани раце совршено обликувани нокти се симбол на женственост, што прво го привлекува вниманието на секој што ќе не сретне. Затоа, ви предлагаме неколку совети, кои ќе ви помогнат да ја зацврстите плочката на ноктите, како вашите нокти да бидат совршено полирани, па дури и да направите лакот да трае што е можно подолго!


1 Пред да ги налакирате ноктите, измијте ги рацете и ставете хидратантна крема, така што кожата на вашите раце ќе е мека и нежна.
2 Земете туфер и поминете го преку секој нокт, така што ќе отстраните што е можно повеќе влага од плочката, ноктот ќе е целосно сув пред да нанесете лак.
3 Нанесете лак кој содржи витамини за зајакнување на ноктевата плочка. Тоа ќе биде вашата основна основа за долготраен и беспрекорно нанесен лак, бидејќи покрај заштитата и зајакнувањето на плочката за нокти, тој служи и како основа за лакот што сте го избрале.
4 Нанесете најмалку 2 слоја лак, така нијансата ќе го достигне вистинскиот интензитет и лакот ќе трае многу подолго на вашите нокти.
5 Ако сакате беспрекорно налакирани нокти, без страв од оштетување на лакот за време на извршувањето на вашите должности, додатокот е неопходен чекор. Нанесете го неколку минути откако ќе ги налакирате ноктите. Овој последен, безбоен слој ќе ви помогне лакот побрзо да се исуши, ќе им даде одличен финиш на вашите нокти, а дополнително ќе ве натера да не морате да го поправате вашиот маникир најмалку 3 дена, што ќе ви заштеди пари и ќе можете да ги извршувате сите домашни работи.


Со овие 5 едноставни трикови вашите нокти ќе се изгледаат беспрекорно негувани и цврсти.

Претходна објаваМЕЃУНАРОДЕН ДЕН на жените и девојчињата во науката – 11 февруари
Следна објаваДобар имунитет, челични нерви: 7 причини зошто треба да јадеме јаболка секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име