Дома Здравје Намирници кои ги зајакнуваат коските…

Намирници кои ги зајакнуваат коските…

751
0

Коските и структурата на мускулите се клучни за вашето здравје. На крајот на краиштата, коските им ја даваат на вашите мускули основата што очајно им е потребна, а без здрави коски не би можеле да застанете исправено.

Луѓето прават многу грешки бидејќи не внимаваат на здравјето на нивните коски додека не почнат да болат. Тогаш обично е предоцна. Токму поради оваа причина, во продолжение ви носиме осум намирници кои ќе ги зачуваат вашите коски.

Цврсти житарки

На пазарот можете да најдете многу различни житарки и секоја од нив е многу добра за вашите коски. Ги содржат сите потребни витамини, протеини и минерали кои ви се потребни за да го започнете денот, а содржат и најмалку 25 проценти од потребната дневна доза на витамин Д.

Органски зеленчук

Зеленчукот инаку е многу добар за нашето здравје, особено кога се во прашање коските. На пример, зеленчукот содржи големи количини на минерали, калциум и магнезиум, а се препорачуваат во обилни количини. Зелениот зеленчук е особено пожелен, а најдобар е органски одгледаниот.

Млеко

Кога бевме мали, сите ни велеа дека мораме да пиеме млеко за да растеме и да имаме силни коски. Ова беше добра причина бидејќи млекото е навистина одлично за здравјето на коските, пред се поради фактот што е богато со калциум. Идеален оброк за вашите коски би бил оној кој се состои од млеко и житарки, секако би го зголемил дневниот внес на витамин Д во вашето тело.

Јогурт

Млекото не е единствениот млечен пијалок кој е од клучно значење за здравјето и јачината на коските. Тоа е дефинитивно јогурт. Постојат различни видови на јогурт кои се збогатени со дополнителни витамини, особено витамин Д. Затоа, обидете се да го вклучите во вашата исхрана.

Сирење

Сирењето е исто така полно со витамин Д и калциум, доколку не претерувате.

Цели житарки

Сите сме слушнале дека многу нутриционисти зборуваат за интегралните житарки, и тоа од многу добри причини. Целите житарки се многу подобри од другите видови житарки, а ако сте поздрава личност, тогаш сигурно знаете колку е важно да имате пченица, овес, ‘рж, киноа, хељда, пченка или кафеав ориз во вашата секојдневна исхрана. Целите зрна се навистина богати со витамин Д, витамин Б, сложени јаглехидрати, како и влакна од сите видови.

Компири

Компирите се храна без која не можеме да живееме, особено не без сите прекрасни јадења кои ги следиме од нив. Одлично е за коските бидејќи содржат поголема количина на калиум кој не само што ја олеснува апсорпцијата на калциум од крвта во коските, туку може и да ја намали загубата на калциум од коските.

Јаткасти плодови и семиња

Последно, но не и најмалку важно се важните јаткасти плодови и семки кои ги одржуваат вашите коски здрави и силни на долг рок. Тие се богати со морски минерали, особено калциум, што значи дека ја спречуваат остеопорозата. Од друга страна, тие се исто така богати со магнезиум и други здрави коскени есенции полни со протеини, селен, железо и други минерали неопходни за здравјето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име