Дома Здравје Намалете го високиот крвен притисок без лекови

Намалете го високиот крвен притисок без лекови

1473
0

Високиот крвен притисок е здравствен проблем кој лесно може да се спречи. Сепак, придонесува за голем број смртни случаи бидејќи го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар. Ако ви пречи, немојте веднаш да прибегнувате кон лекови – пробајте поудобни методи.

Според Американското здружение за срце , околу 28 отсто од луѓето во Соединетите Држави страдаат од висок крвен притисок без да го знаат тоа, а слична е ситуацијата и во многу други развиени земји. Ако не сте го измериле во последните две години, измерете го сега.

За среќа, повеќето луѓе можат да го намалат крвниот притисок без лекови. Еве неколку стратегии:

Одете сталожено
Редовно вежбање му овозможува на срцето поефикасно да го користи кислородот за срцето да не работи толку напорно. Вежбајте поинтензивно најмалку 30 минути повеќето денови во неделата. Зголемете ја брзината со текот на времето или продолжете го времето на одење.

Изберете храна богата со калиум
Овошјето и зеленчукот се богати со калиум – и го намалува крвниот притисок. Земете 2.000 до 4.000 мг дневно. Јадете слатки компири, домати, сок од портокал, компири, банани, грашок, дињи и сушено овошје како сливи и суво грозје.

Внимавајте на скриената сол
Сосови, леб, лименки, пекарски производи, готови оброци… Сето тоа се извори на сол. Доволно е да земате 1.500 мг сол на ден. Половина лажица сол е околу 1.200 мг.

Со солење на храната, обично внесуваме само 15 проценти од солта што ја внесуваме во телото – затоа внимавајте на етикетите и брзата храна. Ако користите повеќе зачини, сол нема да ви треба толку многу.

Пијте алкохол – но не премногу
Умерената консумација на алкохол, која отпаѓа на една четвртина до половина чаша алкохол дневно, го намалува крвниот притисок подобро од целосната апстиненција, покажа студијата на Бостонската болница Бригам и Женска болница. Еден пијалок би бил 3,4 дл пиво, 1,5 дл вино или 0,4 дл алкохол. Поголемите количества алкохол делуваат лошо, но е умерено пожелен бидејќи го штити срцето.

Без кофеин и никотин
Кофеинот го зголемува крвниот притисок така што ги стега крвните садови, како и го зголемува ефектот на стресот. Кога сме под стрес, нашето тело пумпа повеќе крв, што го зголемува нашиот крвен притисок. Кофеинот ја влошува оваа состојба. Затоа пијте кафе без кофеин. Цигари? Заборавете ги еднаш.

Работете малку помалку
Ако работите повеќе од 41 час неделно во канцеларија, ризикот од висок крвен притисок се зголемува за 15 отсто, покажа студијата на Универзитетот во Калифорнија, Ирвин со 24.205 луѓе од областа на Калифорнија. Прекувремената работа се меша со здравата исхрана и вежбањето. Ако не можете да работите помалку, барем малку намалете ја штетата. Потсетете се со поставување на аларм дека е време да јадете нешто хранливо или барем да ги истегнете нозете. Или можеби сепак можете да работите помалку?

Опуштете се со музика
Правилната мелодија би можела да ви помогне, покажа истражувањето на италијанскиот универзитет во Фиренца. Од 28 луѓе кои веќе имале висок крвен притисок, од нив било побарано да слушаат смирувачка класична музика, келтска музика или индиски мелодии по 30 минути секој ден. Во исто време, тие требаше да се погрижат да дишат подлабоко и помирно. По седум дена систолниот притисок се намалил за 3,2, а по еден месец за 4,4 единици.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име