Дома Здравје Може ли лукот да спречи воспаление на синусите?

Може ли лукот да спречи воспаление на синусите?

392
0

Лукот е исклучително лековито растение кое со своите нутритивни вредности содржи витамини Е, Б1, Б2, Б3 и витамин Ц. Покрај тоа, се карактеризира како природен антибиотик, па затоа е неопходно да се споменат неговите здравствени придобивки: ја нормализира крвта притисокот и отчукувањата на срцето, го подобрува варењето, ја подобрува работата на крвните садови на срцето, влијае на работата на желудникот и помага во лекувањето на грип и бронхитис и го намалува ризикот од многу видови на рак.

Дали лукот го спречува воспалението на синусите?

Неодамна на TikTok беше објавено видео во кое една девојка става чешне лук во ноздрите за да и го затне носот кога ќе настине и да го спречи воспалението на синусите. Дали е навистина ефикасен?

Медицинските експерти објаснуваат дека со ова всушност нема да постигнете ништо. д-р. Кејти Филипс вели дека со оваа процедура нема да ги отпуштите синусите и носот, туку напротив само ќе ги опструирате. И кога ќе ја блокирате можноста за отпушување на синусите, добивате резервна копија од слуз што треба да излезе од вашиот нос.

Исто така, лукот може да предизвика одредени иритации на слузокожата во носот, а вие ставате и нешто во носот што може да се заглави таму и да ја оштети носната празнина. Лукот исто така може да биде потенцијална опасност од задушување или да доведе до проблеми со дишењето ако случајно вдишете премногу.

Кога станува збор за стратегии за здравје и благосостојба за борба против обичната настинка, Националниот центар за комплементарно и интегративно здравје ( NCCIH ) истакнува дека нема доволно докази дека лукот ја спречува или лекува обичната настинка, што веројатно помага да се намалат симптомите. Од друга страна, NCCIH откри дека солените назални капења се исклучително корисни и можат да ги ублажат симптомите на инфекции на горниот респираторен тракт.

Значи, неспорно е дека лукот има многу придобивки за здравјето на луѓето и е многу здрав. За да помогнете во лекувањето на некои болести, односно да ги намалите симптомите кои ги носат настинките, инфекциите на синусите и слично, се советува да го ставите во близина на креветот преку ноќ или во сад полн со топла вода што ќе го користите за вдишување. Исто така, вклучете го во вашата исхрана што е можно повеќе бидејќи е одличен и за превенција.

Претходна објаваДали сте постојано уморни кога ќе се вратите на работа? Причината може да биде ова
Следна објаваЗдраво стареење? Еве неколку навики за поквалитетен зрел живот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име