Дома Здравје Можете да препознаете дали имате камења во бубрезите според овие симптоми

Можете да препознаете дали имате камења во бубрезите според овие симптоми

936
0

Каменот се формира поради високата концентрација на сол и други минерали во бубрежните канали. Со текот на времето може да се формираат агрегати со големина на зрнца песок, ситен чакал, но и поголеми камења.

„Понекогаш тие се меки грутки, често знаат да бидат кршливи, а има и такви кои се цврсти како карпа“, објаснува професорката по урологија Маргарет Перл.

Камењата во бубрезите се исфрлаат преку урината, но понекогаш се појавуваат на места од кои исфрлањето е речиси невозможно. Тоа се тесните делови на уринарниот канал кои водат од бубрезите до мочниот меур. Поголемите парчиња можат целосно да го блокираат патот до урината, а болката е неподнослива

Има случаи на формирање на бубрежни камења кои не предизвикуваат проблеми. Сè додека не предизвикуваат инфекции или не ја попречуваат функцијата на бубрезите, тешко се откриваат.

Камењата во бубрезите се предизвикани од различни фактори. Диета, газирани пијалоци, генетика – сето тоа може да влијае на неговото формирање. Една од најчестите причини е дехидрација. Редовното внесување на оптимална количина течност во организмот ќе го намали ризикот од формирање на бубрежни камења.

Ова е најлесниот начин да откриете дали има камен во бубрезите:

Болка во грбот, страничните или препоните

Камењата во бубрезите остануваат непознати додека не почувствувате непријатност. Луѓето кои го доживеале овој проблем тврдат дека болката понекогаш е посилна од породувањето. Почнува како гадење, а потоа се манифестира како остра и грчевичка болка која е невозможно да се издржи.

Обично се чувствува во грбот, колкот или препоните. Камењата во бубрезите кај мажите предизвикуваат болка во тестисите или на врвот на пенисот.

„Тоа се случува во рафали. Тоа трае околу една минута, а потоа се смирува“, објаснува д-р Перле.

Болните немаат мир

Кога каменот се поместува, пациентот постојано се обидува да најде соодветна положба на телото која би ја ублажила непријатноста. Ненадејните напади може да траат од 20 до 60 минути.

Често мокрење

Луѓето кои имаат камења во бубрезите ја чувствуваат оваа непријатна потреба. Симптомот се изразува во зависност од местото каде што се наоѓа каменот.

„Доколку се формира камен во близина на мочниот меур, пациентот ќе има постојана потреба да оди во тоалет. Количината на излачена урина во таа ситуација е занемарлива“, додава д-р Перл.

Каменот ги иритира ѕидовите на мочниот меур, кој грчеви како резултат на иритацијата. Ова предизвикува потреба за мокрење.

Доколку во оваа прилика не се исфрли прекумерна количина течност, ќе помислите дека нешто не е во ред со другите органи на урогениталниот тракт.

Крв во урината

Каменот предизвикува оштетување на ткивото што го опкружува, па крварењето е неизбежно. Понекогаш е сосема очигледно, а најчесто се открива со анализа на урината.

„Урината може да биде целосно црвена или како темно кафеав чај“, објаснува д-р Перле, а пренесува Health.

Болка и печење при мокрење

Ако чувствувате непријатност, тоа може да биде еден од симптомите на камења во бубрезите. Болката најчесто се чувствува кога ќе се најде камен во уринарниот канал и се движи кон мочниот меур. Почесто, болката е симптом на инфекција на уринарниот тракт, но бубрезите дефинитивно треба да се проверат.

Температура

Тоа е еден од симптомите на камен во бубрегот, особено ако во негова близина има инфекција. Се јавува кога камен го блокира патот до урината, а антибиотиците не можат многу да помогнат.

Потоа се користи ултразвучниот метод за разбивање на каменот, кој се нарекува литотрипсија. Вар се крши на помали парчиња и песок. Се што останува од него се излачува преку урината. Еден од методите вклучува кршење на каменот со ласер, а доколку се работи за големи примероци неопходна е операција.

Кога да одите на лекар

Луѓето бараат помош само кога страдањето од камења во бубрезите станува неподносливо. Тие го споредуваат страдањето со умирањето. Доколку почувствувате некој од наведените симптоми, веднаш одете на лекар.

Некои уролози препорачуваат земање лекови и зголемување на внесот на течности. Ова помага да се исчистат одредени видови камења во бубрезите, па проблемот се решава без хируршка интервенција. Ограничениот внес на сол и внесот на течност во поголеми количини ќе го намали ризикот од појава на камења во бубрезите.

Претходна објаваОдличен начин да се ослободите од болките во вратот…
Следна објаваСамбали: турски колач без јајца и брашно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име