Дома Здравје Модринки, ОТЕЧЕНИ вени, отоци: ИЗГЛЕДОТ НА ВАШИТЕ НОЗЕ говори за вашето ЗДРАВЈЕ,...

Модринки, ОТЕЧЕНИ вени, отоци: ИЗГЛЕДОТ НА ВАШИТЕ НОЗЕ говори за вашето ЗДРАВЈЕ, а еве кога треба СЕРИОЗНО ДА СЕ ЗАГРИЖИТЕ!

600
0

Модринки, ОТЕЧЕНИ вени, отоци: ИЗГЛЕДОТ НА ВАШИТЕ НОЗЕ говори за вашето ЗДРАВЈЕ, а еве кога треба СЕРИОЗНО ДА СЕ ЗАГРИЖИТЕ!

Конечно е време да излеземе од чорапите и да се облечеме во фустаните.

Обрнете големо внимание на изгледот на вашите нозе
Отечени глуждови

Топлината често може да предизвика отекување на зглобовите – особено ако носиме топли чевли. Но, треба да знаете дека тоа не е единствената причина, вели Марион Јау, педијатар. Таа тврди дека високиот внес на сол може да доведе до задржување на течности во телото. Натриумот го контролира балансот на течности во телото. Премногу сол може да предизвика оток на нозете, глуждовите и стапалата.

Внимавајте кој чај го пиете: Еден вид од овој омилен пијалок на сите може да биде многу опасен


Едемот е оток во зглобовите и често е резултат на предолго седење или стоење кога се акумулира течност, додека липоедемот е состојба која предизвикува акумулација на вишок маснотии во долниот дел од телото.
Во најлош случај, отечените нозе може да укажуваат и на болести на срцето, црниот дроб и бубрезите. Ако бубрезите не работат правилно, тоа може да доведе до задржување на течности во телото и нозете.


Модринки
Модринки на кожата на жените обично се благи. Сепак, премногу аспирин или недостаток на витамин Ц може да предизвика истенчување на кожата и модринки.


Болка во нозете
Болните, тешки и отечени нозе често се резултат на акумулација на течности и слаба циркулација на здрава крв.
Ова е еден од првите знаци на проблеми со вените кај некои пациенти – што може да се појави со или без присуство на визуелно истакнати вени. Во вечерните часови, обидете се да седите со нозете до ѕид за да ја поттикнете лимфната дренажа. Сувото четкање од стапалата до бутовите ќе помогне и при лимфната дренажа.


Марион Јау тврди дека пецкањето може да биде симптом на недостаток на Б12 или оштетен нерв. Тоа може да биде и знак за ишијас, потечени, воспалени вени.


Отечените, воспалени вени често може да бидат предизвикани од тромбоза.


Ова е згрутчување во вените. Симптомите на воспаление предизвикано од тромбоза вклучуваат црвенило на кожата и болни тврди грутки под површината. „Иако воспалението често се намалува, тромбозата може да биде опасна, особено ако згрутчувањето на крвта во вашата вена се откачи и патува во други делови од телото. Важно е да му кажете на вашиот лекар ако се појави воспаление.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име