Дома Здравје Модар патлиџан ПОМАГА ДА СЕ ОДРЖУВА „ДОБРИОТ“ ХОЛЕСТЕРОЛ: Еве како да го...

Модар патлиџан ПОМАГА ДА СЕ ОДРЖУВА „ДОБРИОТ“ ХОЛЕСТЕРОЛ: Еве како да го вклучите во вашата исхрана

2394
0

Модар патлиџан ПОМАГА ДА СЕ ОДРЖУВА „ДОБРИОТ“ ХОЛЕСТЕРОЛ: Еве како да го вклучите во вашата исхрана

Доколку имате висок холестерол, покрај препорачаната терапија, важно е да ја промените исхраната и да вклучите храна која помага да се намали холестеролот. Една од таквите корисни намирници е модар патлиџан.

Иако вашето вкупно ниво на холестерол е важно, мора да ги земете предвид и вашите нивоа на ЛДЛ т.е. таканаречениот „лош“ холестерол, липопротеински холестерол со висока густина (HDL), познат и како „добар“ холестерол и триглицериди.

Она што треба да го постигнете е низок LDL и триглицериди и повисок HDL. А бидејќи дури и стареењето има неочекуван ефект врз вашиот холестерол, потребна е комбинација на диети, т.е. одреден начин на исхрана, вежбање, а понекогаш и по препорака на лекар и вклучувајќи терапија со лекови за контрола на високиот холестерол.

Модар патлиџаните се богат извор на корисни хранливи материи, антиоксиданси (како што е витаминот Ц), а исто така содржат и витамин К, влакна, манган, фолна киселина, калиум и многу повеќе.

Овој зеленчук е богат со калиум, влакна и витамин Ц

Според д-р Тревис Шторк, концентрацијата на калиум, влакна и витамин Ц во модар патлиџан може да помогне кога станува збор за нивото на холестерол.

Калиумот е хранлива материја со која треба да се внимава. Премногу може да предизвика проблеми поврзани со срцето како што се аритмија и срцева слабост, а премалку исто така може да биде проблематично. Конзумирањето на вистинската количина на калиум може да биде корисно кога станува збор за спречување на васкуларната калцификација и стврднувањето на артериите, состојби кои се јавуваат со висок холестерол.

Дополнително, беше откриено дека витаминот Ц го намалува нивото на вкупниот холестерол и го намалува кардиоваскуларниот ризик кај луѓето со дијабетес тип 2 или поврзани метаболички болести , според студијата од 2022 година објавена во Frontiers in Nutrition. Една постара студија од 2008 година објавена во списанието за хиропрактика медицина покажа дека суплементацијата на витамин Ц го намалува нивото на серумскиот LDL холестерол и триглицеридите. Сепак, немаше значително подобрување на серумскиот HDL холестерол.

Витаминот Ц, кој го има во изобилство во модар патлиџан, го намалува вкупниот холестерол и го намалува кардиоваскуларниот ризик кај луѓето со дијабетес тип 2 или поврзани метаболички болести.

Модар патлиџан помага и во контрола на шеќерот во крвта

Влакната, особено растворливите влакна (од кои модар патлиџан е висок), влијаат на нивото на холестерол со тоа што ја намалуваат апсорпцијата на холестеролот во вашиот систем и го намалуваат нивото на ЛДЛ. Модар патлиџан индиректно го поддржува вашето срце преку промовирање на контрола на шеќерот во крвта и помага при губење на тежината (благодарение на содржината на влакна). Дебелината и дијабетесот се водечки фактори на ризик за кардиоваскуларни болести.

Сепак, придобивките од модар патлиџан за здравјето на срцето не завршуваат тука. Антиоксидансите во овој зеленчук помагаат во борбата против срцевите заболувања. Исто така, се покажа дека содржи антиоксиданс хлорогена киселина, која може да помогне да се намали холестеролот со липопротеини со ниска густина (LDL), попознат како „лош“ холестерол.

Како да подготвите модар патлиџан?

И покрај неговиот благ и суптилно сладок вкус, модар патлиџан може да добие неочекувани текстури и вкусови во зависност од тоа како го подготвувате. Можете да го испечете, или да го додадете во вашите омилени јадења. Одличен е и како прилог, особено кога е исполнет со други здрави состојки како кускус, леќа, грав, сирење, јаткасти плодови или друг зеленчук.

Меѓутоа, ако размислувате да го консумирате како главен оброк, внесете малку протеини, здрави влакна, здрави масти и јаглехидрати за да го заокружите оброкот. Избегнувајте полнење на модар патлиџан со сувомеснати, масни месо или кој било друг извор на заситени или транс масти ако сакате да го држите нивото на холестерол под контрола.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име