Дома Психолошки совети Многу жени живеат со функционална депресија несвесно – научете да ја препознавате

Многу жени живеат со функционална депресија несвесно – научете да ја препознавате

606
0

Депресијата ја има кај многу лица, а високофункционалната депресија е само еден дел од неа за кој не се зборува толку често.

Иако денес напорно работиме да ја отстраниме стигмата од менталните болести и менталното здравје, некои работи едноставно остануваат незабележани.

Високофункционалната депресија не само што е тешко да се препознае за оние кои не се борат со неа, туку и за оние кои страдаат од неа. Иако симптомите се речиси исти како оние на „обичната“ депресија, високофункционалната депресија останува незабележана бидејќи луѓето кои страдаат од неа секојдневно успеваат да се справат со нејзините симптоми.

Вршат секојдневни обврски и активности, одат на работа, се грижат за семејството, партнерите и пријателите. Поради сето ова, едноставно е тешко да се види постоењето на сериозен проблем, па луѓето со високофункционална депресија најчесто не бараат помош.

Препознајте ја високофункционалната депресија…

Поголемиот дел од времето се чувствувате очајно, а другите мислат дека сте едноставно цинични или негативни по природа.

Негативното расположение е скоро секогаш тука и имате впечаток дека никогаш нема да се ослободите од него.

Се чувствувате уморно дури и кога доволно спиете и одморате.

Изгледате мрзеливо затоа што никогаш не правите повеќе отколку што едноставно морате.

Се дебелееш и слабееш без никаков ред и желба за истото.

Често губите надеж и плачете без причина.

Добри сте во она што го работите, но често ви треба време да се фокусирате.

Се присилувате да се соберете и да правите какви било социјални активности.

Животот со високофункционална депресија е ужасно исцрпувачки. Само затоа што имате способност да преживеете и да го преживеете денот и покрај тоа што сте нарушени, уморни и нерасположени, не значи дека треба.

Доколку забележите некои од овие знаци и симптоми, побарајте помош без оглед на тоа што за некои луѓе ќе бидете неразбирливи. Високофункционалната депресија треба да се лекува, тоа не е избор, тоа е болест како и секоја друга.

Претходна објаваЖените кои го пијат својот омилен пијалок имаат помал процент на масно ткиво
Следна објаваВитамин Е: Зошто е важен и како да го консумирате?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име