Дома Психолошки совети Ментално здравје – 4 совети

Ментално здравје – 4 совети

236
0

Сите можеме да направиме едноставни промени во нашите животи кои можат да имаат значително влијание врз нашето ментално здравје и општата благосостојба. Менталното здравје е поврзано со тоа како размислувате и како се чувствувате, како реагирате кога сте лошо расположени и како кога сте добро расположени. Малите промени во вашиот живот не чинат многу и не заземаат многу време. Секој може да ги следи овие едноставни совети.Зборувајте за вашите чувства Бидете отворени и разговарајте со вашите пријатели за да бидете во добро ментално здравје. Тие можат да ви помогнат полесно да ги надминете проблемите и полесно да поминете низ некои препреки. Јадете здраво и добро Постои силна врска помеѓу она што го јадеме и тоа како се чувствуваме. На пример: кофеинот и шеќерот можат да влијаат веднаш на нашето расположение, но храната има и долгорочно влијание врз нашето ментално здравје. Избери мудро! Направете пауза Промената на местото на живеење и секојдневниот живот има корисен ефект врз вашето ментално здравје. Ова исто така може да се однесува на пауза од пет минути за средување на куќата, пауза од половина час за ручек, на работа или викенд надвор од градот. Добро е да се знае дека дури и петминутна пауза го намалува акумулираниот стрес. Прифатете се какви што сте Сите сме различни. Некој знае како да ги насмее другите, некој е добар во математиката, некој знае да готви феноменален ручек. Не можеме и не мора да знаеме сè за да се цениме повеќе себеси, бидејќи секој има еднакво право на среќен и исполнет живот.

Претходна објаваСреќен Понеделник
Следна објаваТиква за чиста кожа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име