Дома Твој готвач Мека погача со путер и павлака

Мека погача со путер и павлака

2452
0

Мека погача со путер и павлака

Погашата со путер и крем павлака има неодолив вкус. Таа е идеален избор за сите оброци, а на децата ќе им се допадне. Многу е едноставна за подготовка, а изгледа божествено.

Компоненти :

600 гр брашно

8 гр сув квасец

1 јајце

100 мл масло

2 лажички сол

300 мл млеко

200 гр кисела павлака

1 лажичка шеќер

100 гр путер

жолчки за премачкување

семе од афион за посипување

Подготовка:

Во сад ставете млеко, квасец и шеќер, измешајте и оставете да отстои пет минути. После тоа, додадете јајце, масло и постепено додавајте брашно додека мешате. Истурете сол и замесете тесто. Оставете го тестото да стаса околу 15 минути. Тестото поделете го на четири дела и формирајте топчиња. Земете ја првата топка и расукајте ја со сукало, па премачкајте ја со путер и оставете ја на страна. Второто топче развлечете го и ставете го врз првото, па намачкајте го кремот во подебел слој. Третото топче развлечете го, па ставете го врз веќе извитканите и развлечените, па премачкајте со путер. Потоа расукајте го четвртото последно топче и ставете го врз другите и убаво спојте го со првиот слој, за да се затвори филот.

Ставете ја кората во тавата, а потоа користете нож за да формирате ѕвезда (не притискајте го ножот до крај). Намачкајте го колачот со жолчка и посипете го со афион. Се пече на 200 степени околу 30 минути.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име