Дома Здравје Малку познат симптом кој се јавува во увото, кој може да биде...

Малку познат симптом кој се јавува во увото, кој може да биде знак за рак

24021
0

Малку познат симптом кој се јавува во увото, кој може да биде знак за рак

Експертите предупредија дека треба да внимавате на еден вообичаен симптом кој се јавува во увото, а може да биде знак за многу поголем проблем.

Пушењето, редовното пиење големи количини алкохол и нездравата исхрана со малку овошје и зеленчук може да го зголемат ризикот од рак на гркланот – но точната причина не е јасна. Како и кај секој вид на рак, раната дијагноза е клучна за зголемување на шансите за преживување, пишува Mirror .

Според NHS, постојаната болка во увото е чест предупредувачки знак за оваа болест. Ова често може да се совпадне со болки во грлото, а експертите велат дека двете се поврзани.

Иако болката доаѓа од грлото, ја чувствувате во увото бидејќи нервите се испреплетени во главата и вратот.

Ова е поради т.н Нервите на Арнолд. Нервот на Арнолд му дава чувство на самото уво, па кога имате нешто што предизвикува болка во грлото, таа болка се чувствува и во вашето уво.

Се разбира, болката во увото обично не е знак на болест опасна по живот и може да биде предизвикана од воспаление, обична настинка, грип или дури и акумулација на ушна маст.

Сепак, треба да го посетите вашиот општ лекар ако страдате од болки во ушите повеќе од три дена.

Главниот симптом на рак на гркланот е рапав глас повеќе од три недели.

Други несакани ефекти на кои треба да се внимава вклучуваат:

Грутка/оток на вратот

Продолжена кашлица

Губење на здивот

Болка/отежнато голтање

Отежнато дишење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име