Дома Здравје Магичен прав! Храна која можете да ја користите на 11 начини, прави...

Магичен прав! Храна која можете да ја користите на 11 начини, прави чуда за телото и кожата

959
0

Магичен прав! Храна која можете да ја користите на 11 начини, прави чуда за телото и кожата

Сода бикарбона или натриум бикарбонат е евтина, лесно достапна и повеќенаменска, па сите овие карактеристики ја ставаат во категоријата производ без кој ниту едно домаќинство не може да замисли.

Натриум бикарбонат, кој популарно се нарекува сода бикарбона , широко се користи во готвењето, миењето, третманот и козметиката. Можеме да го наречеме и пудра со чудесно дејство.

Во продавниците го има во пакувања кои чинат околу десет денари, додека бесплатното аплицирање нема цена.

Еве зошто можете да користите сода бикарбона:

 1. Каснувањето од комарец може да биде многу непријатно, но ќе се ослободите од болката ако на раната нанесете паста од вода и сода бикарбона.
 2. Сода бикарбона е добра и за лекување изгореници ставете малку сода на влажна крпа и доведете ја до изгореницата.
 3. Ќе ви помогне и да се ослободите од непријатниот мирис од чевлите: доволно е само да го посипете на чевлите.
 4. За да добиете свеж здив, направете гаргара со половина чаша вода и прстофат сода бикарбона.
 5. Исто така, корисен е и против силниот и непријатен мирис на потта. Натопете ја газата со вода и сода бикарбона и ставете ја под пазувите некое време. Непријатните мириси ќе исчезнат.
 6. Се користи и во борбата против познатата габа кандида албиканс (кандида), а во зависност од тоа каде се наоѓа, треба да се исплакне или да се пие со раствор од вода и сода бикарбона. Обичните антигабични лекови не делуваат, бидејќи кандида брзо мутира, за да се одбрани, дури почнува да се храни со лекот, кој имал намера да ја убие. За разлика од другите лекови, кандида не може да се прилагоди на сода бикарбона. За дејството на антигабичните лекови знаеле и старите Египќани, а индиската литература препорачува лекови со силни алкални својства, како сода бикарбона, за лекување на рак.
 7. Секојдневното превентивно и терапевтско консумирање сода бикарбона претставува непроценлив придонес за одржување на севкупната виталност на организмот и добро здравје.

Сода бикарбона како подготовка за нега на лице и тело:

 1. Со лесни кружни движења втријте го лицето мешавина од сода бикарбона и вода, во сооднос 3:1. На овој начин ќе направите благ и ефикасен пилинг на лицето. Исто така, сода бикарбона може да ви помогне да се ослободите од мозолчињата: направете паста од неа и свежо исцеден сок од лимон и периодично нанесувајте ја на мозолчето.
 2. Направете свој шампон за длабоко миење со додавање четвртина сода бикарбона во шампонот (сода бикарбона треба да ја додадете во проѕирен шампон, а не во крем шампон). Ова ќе ви помогне да ги отстраните остатоците од производите за нега на косата и да се насоберат на вашата коса. Немате време да ја измиете косата? Користете сода бикарбона како сув шампон за да го впиете маслото за да не морате да ја сушите косата со фен уште еден ден. Едноставно посипете сода бикарбона на корените на косата и потоа со прстите исчешлајте ја косата.
 3. За ублажување на изгорениците од сонце, натопете крпа во раствор од 250 мл вода и четири лажици сода бикарбона. Добиениот раствор ќе помогне да се „извлече“ топлината од изгорениците.
 4. Може да ви помогне и да имате помека кожа. Едноставно додајте го во топла купка и тоа е тоа. Дополнително, кога правите домашен педикир, додадете три лажици сода бикарбона во топла вода и вашите стапала многу ќе ви се заблагодарат.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име