Дома Uncategorized @mk Лековити својства на прополисот: Ефикасен е против Helicobacter pylori и габите

Лековити својства на прополисот: Ефикасен е против Helicobacter pylori и габите

815
0

Лековити својства на прополисот: Ефикасен е против Helicobacter pylori и габите

Лековитите својства на прополисот се познати уште од античко време и се смета за многу корисна супстанција за нашиот организам.

Прополисот има голем број на лековити својства, а низ историјата на медицината, прополисот се користел како средство за зајакнување на имунитетот, лекување на инфекции и подобрување на здравјето кај дијабетес тип II. Сепак, многу е важно да се консултирате со лекар пред да го користите прополисот како лек, бидејќи во комбинација со одредени лекови и со одредени состојби може да доведе до ситуација опасна по живот.

Кои се лековитите својства на прополисот?

Прополисот е пчелен лепак, поточно супстанца која ја произведуваат пчелите работници. Прополисот во кошницата ги затвора пукнатините, по потреба влезот и ги затвора чешлите со капаци, ги дезинфицира клетките, одржува стерилност во кошницата, ги обвива туѓите, потенцијално опасни предмети кои влегуваат во кошницата. Оваа супстанца е способна да лепи честички и вклучува 16 класи на органски материи.

Прополисот содржи витамини Б, Ц и Е, шеќери и амино киселини. Главната супстанца на прополисот е хрисин, растителен флавоноид кој може да се спротивстави на деструктивното дејство на слободните радикали.Прополисот има корисен ефект врз густината на коските, процесите на регенерација на кожата, здравјето на црниот дроб и помага во нормализирање на високиот крвен притисок.

Корисен е за инфекции од бактериско, вирусно и габично потекло

Активните компоненти на пчелниот лепак ги уништуваат бактериите, габите, вирусите и паразитите кога се користат и надворешно и внатрешно. Природните соединенија во пчелниот лепак буквално ги напаѓаат патогените, целосно блокирајќи ја нивната способност за репродукција и развој. Што се однесува до габичните процеси, прополисот има блокирачки ефект. На овој начин, на микроорганизмите им е тешко да формираат колонии внатре во телото.

Го заштитува оралното здравје

Лековитите својства на прополисот за оралното здравје се познати уште од античко време. Првото спомнување на употребата на прополис за полнење на забите датира од пред неколку илјади години, а исто така претставува и најрана форма на стоматологија. Прополисот ја елиминира патогената флора поврзана со развојот на болести на непцата и кариес и ја зачувува корисната микрофлора на усната шуплина.

Го контролира нивото на шеќер кај дијабетес тип II

Пчелниот лепак може да го контролира и, доколку е потребно, да го намали нивото на гликоза во крвта. Исто така, локалната апликација на прополис ја стимулира регенерацијата на чировите на дијабетичната нога. Во тек се уште неколку студии кои ги анализираат ефектите на прополисот кај луѓето со дијабетес.

Има антиоксидативно дејство

Студијата за антиоксидантните својства на прополисот главно е спроведена на клетки и животни. Прополисот не само што има свои антиоксидантни својства, туку и го зголемува нивото на сопствениот антиоксиданс глутатион во телото.

Го намалува крвниот притисок

За да се проучи ефектот на прополисот врз крвниот притисок, беше спроведена студија во која учествуваа 35 пациенти со хипертензија. Испитаниците земале прополис два пати на ден во период од 3 месеци. Како резултат на тоа , имаше мало намалување и на горниот и на долниот притисок.

Лековитите својства на прополисот го одржуваат здравјето на коските

Пчелниот лепак може да ја зголеми густината на коските и да го одржува здравјето на коските, особено по повреда. Активните компоненти на прополисот го стимулираат создавањето на нови коскени клетки, што резултира со многу корисен ефект за човечкото тело.

Го штити црниот дроб

Супстанциите содржани во прополисот ги штитат хепатоцитите на црниот дроб од деструктивните ефекти на алкохолот. Екстрактот од прополис го намалува оштетувањето на црниот дроб предизвикано од систематската потрошувачка на етанол.

Има антитуморно дејство

Прополисот има потенцијална антиканцерогена активност. Активните елементи на прополисот ги спречуваат променетите клетки да формираат нови крвни садови. Без исхрана и кислород, клетките на ракот умираат и туморот престанува да расте.

Лековити својства на прополисот во народната медицина

Од прополис се прават разни препарати: тинктури, водени екстракти, масти, пасти, креми, масла, таблети, спрејови, супозитории, а се користи и за инхалации и плакнење. Понекогаш се џвака и прополисот. Многу е важно да се исчисти прополисот од вишокот нечистотии пред да се подготви лекот.

За чир на желудникот и Helicobacter pylori

Чир на желудникот се смета за дефект на мукозната мембрана на органот. За да се излечи чир, се идентификува причината за чирот и се бори против него. Во овој случај, мукозниот слој се уништува, а лековитите својства на прополисот создаваат нов заштитен слој, овозможувајќи регенерација на клетките на епително ткиво, ублажување на болката и уништување на бактериите.

Луѓето кои страдаат од чир треба да земаат 60 капки од 20-30% водена инфузија на прополис, разредена со топло млеко (150 ml) дневно, половина час пред оброците. Поефективно е истовремено да пиете топли напитоци со мед.

Лековити својства на прополисот за гастритис

Прополисот го спречува воспалението на слузницата на желудникот . Земете 20-40 капки 30% алкохолен екстракт разреден во 100 ml топло млеко или зовриена вода. Друга опција е да пиете 10 капки од 10% тинктура три пати на ден 60 минути пред оброците не подолго од еден месец.

За габички за нокти

Ставете завој со маст или масло од прополис на заболените делови. На ноктите на рацете или нозете можете да ставите тампони натопени во 20% тинктура. Променете кога е суво. Прво, горниот слој на засегнатиот нокт ќе се отстрани.

За хемороиди

Лековитите својства на прополисот ќе помогнат во ублажување на воспалението, нормализирање на протокот на крв и варење во случај на хемороиди . Тие се користат во форма на ректални супозитории кои анестезираат, го ублажуваат отокот, чешањето и горењето, лечат пукнатини и рани, го запираат крварењето и спречуваат инфекција.

За лош здив

Најефективната употреба на прополисот за третман на болести на усната шуплина е џвакање или апсорпција во неговата оригинална форма. На овој начин се зачувуваат сите лековити материи на производот. Многу е важно да го земате малку по малку, во спротивно може да ги изгорите слузокожата.

Лековити својства на прополисот: За воспаление на грлото или крајниците

Препаратите кои содржат прополис помагаат да се запре воспалителниот процес во крајниците, да се ублажи болката во грлото, да се убие инфекцијата во респираторниот тракт и да се ублажи кашлицата. Грлото може да го третирате со спреј, да вдишете или да направите гаргара, да нанесете облоги, да џвакате и растворете прополис.

Контраиндикации

Прополисот е безбеден дополнителен производ. Веројатноста за несакани ефекти е голема само кај оние кои страдаат од алергиски реакции на убоди од пчели и пчелни производи. Во сите други случаи, важно е да се придржувате до пропишаната доза.

Исто така, многу е важно да се знае дека во интеракција со одредени лекови, прополисот може да предизвика состојби кои се опасни по здравјето и животот, без оглед на лековитите својства на прополисот. Затоа, многу е важно да се консултирате со лекар пред да земете прополис како лек.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име