Дома Здравје Лекар тврди дека четири овошја можат да ги ублажат болките во зглобовите

Лекар тврди дека четири овошја можат да ги ублажат болките во зглобовите

5018
0

Лекар тврди дека четири овошја можат да ги ублажат болките во зглобовите

АРТРИТИС е болест која негативно влијае на квалитетот на животот бидејќи предизвикува вкочанетост и воспаление на зглобовите, што доведува до силна болка, оток и слабост. Иако не може да се излечи, симптомите на артритис може да се ублажат со правилна исхрана.

Докторката Клер Морисон вели дека за да ги ублажите непријатните симптоми на артритис, треба да јадете овошје богато со калиум: банани, кајсии, дињи и портокали.

„Калиумот помага во балансирање на вишокот натриум, го намалува задржувањето на течности и промовира правилна употреба на калциум во коските и зглобовите“, коментира Морисон.

Беше спроведена и студија, чии резултати ја потврдија врската помеѓу артритисот и ниското ниво на калиум. Како дел од студијата, болните од артритис земале додатоци во исхраната кои содржат калиум 28 дена. Во овој период, луѓето забележале дека доживеале помалку непријатност и болка отколку пред експериментот, пишува списанието Rheumatology Research.

Ако страдате од артритис, консултирајте се со вашиот лекар и размислете да ги јадете четирите споменати овошја неколку пати неделно. Исто така, држете се подалеку од храна за која е докажано дека предизвикува воспаление во телото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име