Дома Твој готвач Крцкави печени компири кои ќе ги подготвувате секој ден

Крцкави печени компири кои ќе ги подготвувате секој ден

964
0


Еден трик целосно ќе му го промени вкусот…

Откако ќе го пробате, ќе бидете воодушевени.
Состојката што се користи за приготвување на ова јадење е компирот, кој важи за едно од многу важните растенија што го решило проблемот со гладот ​​во Европа, а освен тоа има многу придобивки и на тој начин спречува појава на плускавци поради изгореници и сл. ..

Компирите се една од најважните намирници во човечката исхрана. Покрај пченката, пченицата и оризот, таа е едно од најраспространетите растенија во целиот свет. Може да расте на сите должини и бара минимален третман, а неговите придобивки се големи.

Компоненти:

1,5 кг црвен компир
40 гр путер
2 лажици маслиново масло
1 лажица мед
зачини по желба (пр. лук во прав, сув зачин, кари…)

Подготовка:

Најпрво треба да ги излупите компирите и да ги ставите да се варат за малку да омекнат. Потоа во тавата ставете путер и маслиново масло, па ставете ја тавата во загреана рерна само една минута да се растопи.

Потоа исечете ги компирите по желба и наредете ги во тавче, па посипете го со зачините и промешајте со раце. Потоа рамномерно распоредете го за убаво да се испече.

Се пече на 200 степени половина час, па се превртува и се пече уште 25 минути.

Додека е жешко посипете ги со мед.

Претходна објаваМаска од јогурт за зајакнување на косата (РЕЦЕПТ)
Следна објаваХрана за која сигурно не сте знаеле дека согоруваат маснотии

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име