Дома Здравје Коњска маст: За што е добро и дали неговата употреба може да...

Коњска маст: За што е добро и дали неговата употреба може да предизвика несакани ефекти?

2023
0

Коњска маст: За што е добро и дали неговата употреба може да предизвика несакани ефекти?

Коњската маст се добива од екстракт од коњски костен со додавање на разни лековити билки и ментол, што му дава чувство на ладење. Оваа маст има широк спектар на ефекти кога станува збор за болки во зглобовите и мускулите.

Коњската маст , која уште се нарекува и мелем и гел за коњи, е популарна кога станува збор за болки во зглобовите и мускулите.

Она што ја издвојува коњската маст од другите маснотии и гелови за масажа и ублажување на болката е тоа што има ефект на ладење и, во зависност од производителот, содржи до дваесет лековити растенија кои помагаат во лекувањето на проблемот.

За што се користи коњската маст?

Главната состојка на коњската маст е екстрактот од коњски костен , а на него може да се додадат и лековити растенија како невен, арника, камилица и камфор.

Ефектот на ладење е обезбеден со додавање на ментол.

Поради своите разладни својства, како и мноштвото лековити растенија што ги содржи, коњската маст се користи за ублажување на бројни тегоби како што се:

  • проширени вени
  • „тешки“ нозе
  • слабо подвижни зглобови
  • воспаление на мускулите

– мускулни грчеви

– истегнување на тетивата

– вкочанетост на вратот и рамената или лумбалниот дел од грбот

Коњската маст е корисна и за намалување и отстранување на целулитот , со оглед на тоа што поради ефектот на ладење ја поттикнува циркулацијата.

Несакани ефекти од употребата на коњски масти

Иако коњската маст е сосема безбедна за употреба поради нејзиниот природен состав, во некои случаи сè уште се можни одредени несакани ефекти, првенствено иритација на кожата .

Затоа, не е препорачливо да нанесувате коњска маст на чувствителна и претходно иритирана кожа и ако имате алергија на некое од растенијата во оваа маст.

Доколку забележите дека при нанесување на коњска маст настанала алергиска реакција или нејзиното дејство е непријатно, темелно измијте го од кожата со топла вода.

Исто така, се препорачува употреба на ракавици при нанесување коњска маст или добро миење на рацете за случајно да не ги допрете очите или чувствителната кожа на лицето и на тој начин да предизвикате иритација.

Заклучок

Коњската маст се користи за ублажување на болки во зглобовите и мускулите, ја стимулира циркулацијата и на тој начин позитивно влијае на проширените вени, па дури и на отстранување на целулитот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име