Дома Здравје КОЈ ДЕЛ ОД ГЛАВАТА ВЕ БОЛИ: Ова ја открива вистинската причина за...

КОЈ ДЕЛ ОД ГЛАВАТА ВЕ БОЛИ: Ова ја открива вистинската причина за БОЛКАТА, а еве кои се решенијата!

6320
0

КОЈ ДЕЛ ОД ГЛАВАТА ВЕ БОЛИ: Ова ја открива вистинската причина за БОЛКАТА, а еве кои се решенијата!

Во зависност од тоа каде и како се појавува, може да биде сериозен здравствен проблем. Главоболката која е молскавична се појавува „од ведро небо“, а својот максимален интензитет го достигнува за неколку секунди. Тоа може да биде показател за голем број здравствени проблеми, вклучително и крварење од пукнат крвен сад во мозокот, што е опасно по живот.

Доколку се појави главоболка рано наутро, таа дефинитивно треба да ја провери лекар бидејќи може да укаже на тумор на мозокот, апнеја, многу висок крвен притисок…

Исто така, треба да се консултирате со лекар ако почувствувате промени во видот, варењето или расположението заедно со главоболката, како и напнатост во вратот или раздразливост или ако болката се појави по удар во главата, открива порталот Diply.

Шест типа на главоболка:

 1. Се јавува во едната половина од главата

Станува збор за мигрена која не е опасна главоболка, но е многу заморна за оние кои страдаат од неа бидејќи може да трае и до 72 часа. Ќе го препознаете по мачна болка со умерен до силен интензитет, која понекогаш е придружена со гадење и преосетливост на бучава и светлина. Важно е веднаш по појавата на првите симптоми да се земе лек против болки и да се одмори во темна и тивка просторија.

 1. Како некој да ја стиска главата со обрач
  Ова е тензична главоболка која се јавува постепено до болка со среден интензитет, а главата се чувствува како некој да ја стега со обрач. Најчесто се појавува поради стрес и добро е малку да спиете.
 2. Болка на едната страна од лицето, отечен очен капак…
  Ова е таканаречена кластерна главоболка која е силна и трае во циклуси од две недели до еден месец. Се јавува во одреден период од годината, а може да поминат години помеѓу два напади. Во текот на траењето, тепачката се случува секој ден, дури и секој ден, во исто време од денот или ноќта и трае приближно помеѓу половина час и три часа. Оние кои страдаат од оваа форма забележале дека се чувствуваат подобро кога се движат, за разлика од оние со мигрена кои мораат да се одморат. Болката се јавува на едната страна од главата и обично на таа страна од лицето ноздрата е затнат или тече, очниот капак отекува, окото е црвено, лицето и челото се потат. Оваа форма е пет пати почеста кај мажите.
 3. Болка во челото Во овој случај се работи за главоболка предизвикана од воспаление на синусите. Болка може да се почувствува и на јаготките. Ќе помогне вдишувањето и туширањето со топла вода (поради вдишената пареа).
 4. На задниот дел од главата (во близина на вратот) и на врвот на главата
  Овој тип на главоболка се јавува поради проблеми во ‘рбетот и вратот, на пример, може да се појави при долго седење. Истегнете се малку, напуштете се на свеж воздух…
 5. Болка во слепоочниците
  Се појавува ако некој има нарушување на виличниот зглоб и доведува до тензична главоболка. Освен болки во слепоочниците, има и болки во увото, лицето, тешкотии при отворање и затворање на устата и „клик“ при движење на вилицата. Добро е да се оди на лекар.

Како да ја спречите и лекувате главоболката?

Работете на превенција: Научете техника за релаксација и практикувајте ја редовно. Внимавајте да спиете доволно, како и квалитетот на сонот и секој ден одвојте малку време за релаксација.

Ако работите на компјутер или седите долго во текот на денот, направете пракса да правите чести кратки паузи во кои ќе се истегнете и ќе ја промените положбата.

Доколку чувствувате проблеми во цервикалниот ‘рбет или ‘рбет, направете ги потребните прегледи и консултирајте се со лекар за тоа кои вежби можат да ви помогнат.

Редовно проверувајте го вашиот вид и земајте очила доколку е потребно. Останете на свеж воздух што е можно почесто бидејќи престојувањето во затворени затнати простории може да предизвика главоболки.

Пијте доволно течности: вода, чај, природни сокови. Течноста промовира чистење на отровите од телото, што исто така може да предизвика главоболка.

Вежбајте редовно, со акцент на вежбите и техниките за релаксација, како јога или таи чи. Внимавајте на исхраната и избегнувајте прекумерно консумирање алкохол и престанете да пушите.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име