Дома Здравје Колку чаши вода треба да пиете дневно ако сакате да се ослободите...

Колку чаши вода треба да пиете дневно ако сакате да се ослободите од салото од стомакот?

11989
0

Колку чаши вода треба да пиете дневно ако сакате да се ослободите од салото од стомакот?

Зголемувањето на дневниот внес на вода може да помогне во согорувањето на маснотиите на стомакот и да ги заштитиме нашите витални органи, велат здравствените експерти.

Речиси секоја функција на нашето тело зависи од водата во некоја форма, а дехидрацијата може да предизвика доста сериозни последици. Затоа, не е изненадувачки што внесот на вода исто така игра витална улога во губењето на тежината.

Понатаму, како што известува Mirror , вишокот маснотии на стомакот е поврзан со голем број сериозни здравствени проблеми како што се проблеми со срцето и циркулацијата, висок крвен притисок и мозочни удари, апнеја при спиење, рак на дебелото црево, отпорност на инсулин и дијабетес тип два.

Но, пиењето само шест до осум чаши вода дневно може да ви помогне да ги согорите маснотиите на стомакот, а замената на засладените пијалоци со вода може да направи голема разлика за вашата тежина и целокупното здравје.

Понатаму, не мора да консумирате само обична вода во текот на денот – можете да пиете и млеко со малку маснотии и/или пијалоци со малку шеќер или без шеќер, како чај или кафе.

Знаците на дехидрација се видливи во бојата на нашата урина. Темната урина со силен мирис е јасен знак за дехидрација и може да се користи како добар показател дека треба да пиеме повеќе течности.

Покрај консумирањето доволно вода, доволно внесување на овошје и зеленчук (најмалку пет порции), како и јајца, риба, незаситени масти како маслиново масло и млечни производи или пијалоци од соја со намалена маснотија може да помогнат во согорувањето на салото на стомакот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име