Дома Health Колку калории навистина ни требаат секој ден?

Колку калории навистина ни требаат секој ден?

412
0

Општо земено, препорачаниот дневен внес на калории за возрасна жена што живее седечки е од 1800 до 2000 kcal, а за неактивен возрасен маж од 2000 до 2200 kcal.

Со равенката Харис-Бенедикт, можете да пресметате точно колку калории ви требаат секој ден.

За мажи гласи: 66,5 + (13,75 х тежина во кг) + (5,003 х висина во см) – (6,755 х години).

За жени: 655,1 + (9,563 x тежина во кг) + (1,850 x висина во см) – (4,676 x години). Вредноста за начинот на живот се додава на резултатот. Резултатот од равенката треба да се помножи со 1,2 за седентарен живот, со 1,375 за лесна активност, со 1,55 за средна активност, со 1,725 ​​за висока и 1,90 за екстремна активност.

Пример за жена од 40 години, телесна тежина 70 кг и висока 175 см, која живее претежно седечка: 655,1 + (9,563 х 70) + (1,850 х 175) – (4,676 х 40) = 1461,22 ккал х 1,2 = 1753,464 ккал

Општо земено, препорачаниот дневен внес на калории за возрасна жена што живее седечки е 1800-2000 ккал, а за неактивен возрасен маж 2000-2200 ккал.

Претходна објаваЕве што ќе се случи со вашето тело ако ја правите оваа прекрасна вежба само пет минути на ден
Следна објаваФакти што треба да ги знаете за лековите против болки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име